Možnosť prepravovať bicykel v aute vám ponúka vyraziť do úplne nových destinácií a preskúmať ich zo sedadla bicykla. Otázkou však zostáva, ako prepraviť bicykel v aute bezpečne a legálne. I keď sa to tak nezdá, prepraviť bicykel v aute nie je také jednoduché. Existuje však niekoľko možností, ako je možné váš bicykel prepraviť v aute.

V batožinovom priestore auta

Ak nemáte na svojom aute žiadny nosič na bicykel alebo držiak na bicykel, prepraviť bicykel môžete priamo v batožinovom priestore vozidla. Tento spôsob prepravy bicykla je však možné u vozidiel, ktoré majú veľký batožinový priestor. Najvhodnejšie sú vozidlá s karosériou MPV, van, combi. Na bicykli stačí odobrať predné koleso a celý bicykel pohodlne vojde do kufra vozidla. Bicykel je pevne uložený, nijak neohrozuje ostatných cestujúcich počas jazdy a je možné ho ľahko naložiť. Nevýhodou je však to, že pokiaľ do batožinového priestoru uložíte bicykel, pravdepodobne sa vám tam už nezmestí nič iné.

Strešný nosič na bicykel

V posledných rokoch sa veľmi obľúbeným spôsobom prepravy bicyklov stal strešný nosič na bicykel. Tento spôsob prepravy bicyklov využíva priestor nad vozidlom, ktorý by inak nebol vôbec využitý. V niektorých prípadoch si to vyžaduje odobrať predné koleso a to uložiť do kufra vozidla, no na trhu sú aj nosiče, kde môžete uložiť celý bicykel. Tento spôsob prepravy ponúka dostatok miesta vo vnútri vozidla a navyše sa nemôže stať, že by bicykle poškodili lak auta. Nevýhodou je však väčší odpor vzduchu počas jazdy, čo sa môže prejaviť na spotrebe pri dlhších trasách.

Držiak na bicykel v zadnej časti vozidla

Držiak na bicykel alebo inak povedané stojan na bicykel v zadnej časti vozidla je jeden z najobľúbenejších spôsobov, ako prepravovať bicykle v aute. Ide zároveň aj o najkomfortnejší a najpraktickejší spôsob prepravy bicyklov v automobile. Ich najväčšími výhodami sú jednoduché naloženie, menší vplyv na spotrebu paliva ako strešný nosič, je skladný a pomerne lacný. Nevýhodami sú horší prístup k zadnej časti vozidla. Zároveň môže dôjsť k poškodeniu bicykla a laku vozidla, ak nie je opatrne naložený.

Foto: pixabay.com