Jednou z najlepších vecí na stavbe rodinných domov je to, že podliehajú určitým pravidlám a postupom, ktoré sa rokmi overili ako výhodné a pre spoločnosť prospešné. Ako je to ale v prípade kanalizačného systému, s ktorým sa v našich podmienkach ešte stále len zoznamujeme?

Dvojkomorové žumpy

Ako postupovať pri výbere tejto dokonalej sústavy, keď sa jedná len o bežnú rekonštrukciu domu? Na to sa s nami môžete pozrieť v nasledujúcom článku.

Prečo potrebujeme kanalizačný systém?

Za každým, keď spláchnete toaletu alebo umyjete riad, vytvárate odpadové vody, ktoré môžu odtekať do klasického septika alebo špeciálnej kanalizácie. V minulosti sa odtok takýchto vôd riešil vypustením do voľnej prírody. V dnešnej dobe je to ale nemysliteľné, a to z veľmi dobre známych dôvodov:

  1. Odpadová voda zapácha, pretože sa v nej zhromažďuje niekoľko látok z nášho domova, ktoré začínajú v dlhodobom procese meniť svoje vlastnosti.
  2. Obsahuje škodlivé látky a baktérie, a to najmä v súčasnej dobe, kedy začíname v oveľa väčšej miere využívať viac chémie a iných čistiacich prostriedkov. Tie majú samozrejme vplyv na naše životné prostredie.

Existuje iné riešenie?

Vo vidieckych oblastiach, kde sú domy od seba vzdialené tak ďaleko, že kanalizačný systém by bol príliš nákladný na inštaláciu, si ľudia zabezpečujú svoje vlastné súkromné čistiarne odpadových vôd. Ide o spomínané septiky.

Septik je jednoducho veľká betónová žumpa alebo nádrž z iného materiálu, ktorá je skrytou súčasťou pozemku a rodinného domu. Do nej odteká odpadová voda, ktorá sa dnes už špeciálnym procesom filtruje a prečisťuje.

Aj napriek tomu, že sa sústava kanalizačného systému stáva neoddeliteľnou súčasťou nášho bývania, stále viac obľúbenejšia je inštalácia klasických septikov, pretože ich údržba a náklady za jej prevádzku sú omnoho nižšie. Tiež sa stáva viac prepracovanou a šetrnejšou k životnému prostrediu, takže niet dôvodu, prečo by ste si ju v prípade potreby rekonštrukcie alebo stavby rodinného domu nezaobstarali.

Foto: dobrezumpy.sk