Nepekné stopy korózie môžete z oceľových konštrukcií či iných kovových predmetov odstrániť mechanickými aj chemickými prostriedkami. Takto očistený povrch potom môžete natrieť vhodným ochranným náterom.

Najdôležitejšie je hrdzu čo najviac odstrániť. Pri náradí, kovaniach a súčastiach starých strojov zvoľte priemyselne vyrábané odhrdzovače alebo vyskúšajte ocot či kyselinu citrónovú. V obchodoch je tiež mnoho farieb, ktoré je možné použiť priamo na zhrdzavené povrchy. Stále však platí, že stabilný a kvalitný náter dosiahnete dôkladným očistením a následnou kombináciou k tomu určených náterových hmôt.

Výber vhodných prípravkov

V prípade kovových konštrukcií z oceľových trubiek v podobe bránok, prístreškov či skleníkov kladieme na vonkajší vzhľad určité estetické požiadavky. Najvhodnejšie je najskôr odstrániť povrchovú koróziu a oceľové časti natrieť farbou na kov z kategórie antikoróznych náterov. Tie je možné použiť po odstránení vrchnej vrstvy hrdze a otrení očistených miest len suchou handričkou. Niekedy sa tiež môže stať, že pod zdanlivo pevným a neporušeným farebným povlakom hrdza ďalej pokračuje.

Čo nájdete v domácnosti?

Rozmýšľali ste, ako odstrániť hrdzu, keď nechcete použiť nátery a množstvo chemikálií? Niekedy sa môžete spoľahnúť aj na ingrediencie, ktoré nájdete doma. Ak sa chcete zbaviť hrdze z väčších konštrukcií, kombinujte mechanické brúsenie a náter chemickými odhrdzovačmi. Menšie predmety, ako je napríklad drobné tesárske náradie či motyčky a podobne, stačí namočiť do príslušnej kúpele. Vysoko účinným prostriedkom na rozpustenie hrdze je napríklad kyselina citrónová.

Podobne sa da použiť aj ocot, s ktorým majú reštaurátori kovových predmetov dobré skúsenosti, a to v riedenom aj neriedenom stave. Tu je potrebné experimentovať a nájsť správny pomer aj dĺžku lúhovania.