vodaZdravý životný štýl sa za posledné roky stal témou, ktorej zásady si už vysvetľujeme nie na základe odborných kritérií, ale podľa vlastnej intuície. Každý športuje z pohodlia vlastného domova, medzi nami je teda stále viac a viac priaznivcov behu od kuchyne do obývačky, zdravým stopercentným džúsom sa nazýva všetko tekuté, farebné a sladké-presladké. Jeme len trikrát do dňa, no mastné zemiakové lupienky a večerné čokoládové potešenie sa, samozrejme, neráta.

Aby sme nepôsobili ako zatrpknutí skeptici, vážime si každého, čo sa z nášho melancholického opisu zdravého životného štýlu aspoň trochu vymyká. Vieme, že medzi nami sú aj takí, pre ktorých zdravie, krása, ale aj duševná harmónia znamenajú absolútne všetko. Ak pociťujú únavu, nesiahnu po tretej šálke kávy, ale doprajú si aspoň dvadsaťminútový relax. Pravdou aj naďalej zostáva, že túžba po kariérnom raste, životných úspechoch a nekonečný príval informácií aj z toho najopustenejšieho kúta Zeme už neraz spôsobili vážne, zdraviu neprospešné omyly!

Pite s chuťou, ale predovšetkým s rozumom!
Zásady správneho pitného režimu patria k hlavným témam z oblasti zdravého životného štýlu. Niet magazínu, ktorý by sa aspoň raz nezmienil o tejto problematike, neexistuje redaktor, ktorý by v období sparného leta neupozorňoval na potrebu častejšieho pitia vody po malých dúškoch a na riziká dehydratácie.

Avšak len málokto sa pristaví pri probléme nadmernej konzumácie vody, teda aquaholizme. Aquaholikom sa môže stať hocikto z nás, bez ohľadu na vek, pohlavie a na rozdiel od iných závislostí nemusí ani vyvierať z vážnych psychických problémov. Aquaholik je človek, ktorý si pitný režim vysvetľuje ako potrebu nádychu a výdychu, pije teda nadmerne a často. Prekračuje hranicu odporúčaných 2,5 litra vody za deň, nerozlišuje medzi potrebou pitia pri nadmernom fyzickom výkone a pitím “v sede“.

Aquaholik si zo zásad pitného režimu zapamätal len apel na pravidelnú konzumáciu vody, no ani hmotnostný či vekový faktor nepovažuje za dôležitý. Túži po krásnej pleti, verí, že voda z tela odplavuje len samé škodlivé látky a dúfa, že pre svoje obličky robí len to najlepšie.

Všetkého veľa škodí a ani voda nie je v tomto prípade žiadnou výnimkou. Aquaholizmom si môžeme spôsobiť okrem dezorientácie, nevoľnosti a porúch reči aj zlyhanie obličiek či opuch mozgu. Po smrteľných následkoch spôsobených nadmernou konzumáciou vody rozhodne nikto netúži, preto pime radšej s odmerným valcom v ruke, než by sa z nás mali stať chorobní aquaholici!

Foto: pixmac.sk, Andrew Smith – flickr