Pohovory a hľadanie práce nezahŕňa, bohužiaľ, len osobné stretnutia, na ktorých môže uchádzač o pozíciu zaujať svojou charizmou, výzorom či vystupovaním. Nanešťastie, prvý kontakt medzi potenciálnym zamestnávateľov a zamestnancom nastáva mimo osobnej reality prostredníctvom papierov. K tým, okrem žiadosti o prácu, nesporne patrí aj životopis.

Životopis alebo inak CV, čiže curicculum vitae, sú dokumenty, ktorých vypracovanie je veľmi dôležité, pretože práve tie môžu uchádzačovi o zamestnanie zabezpečiť postup do druhého kola, a to je osobné stretnutie s predstaviteľmi chceného zamestnania či ústne pohovory alebo testy. Ak je životopis spísaný nevhodným spôsobom, uchádzač tak zväčša stráca akúkoľvek možnosť ďalšieho kontaktu, nech je v ňom sebeviac uspokojivých a zaujímavých informácií.

Typov životopisu je mnoho, no najznámejším je štruktúrovaný, ktorý sa píše v slovenčine, alebo spomínané curicculum vitae, napísané v anglickom jazyku. Prvými informáciami na papieri sú tie základné, ku ktorým patrí meno, dátum narodenia, adresa, kontaktné údaje, národnosť i rodinný stav.

Ďalej nasleduje sekcia vzdelania, ktorá sa píše retrospektívne, čiže na prvé miesto sa radí posledné ukončené vzdelanie a končí základnou školou. Vždy sa uvádza názov školy s mestom, v ktorom sa nachádza a rozmedzie rokov štúdia. Ak je čas ešte neukončený, uvedie sa začiatočný rok a na konci sa napíše „toho času.“

Po vzdelaní logicky nasleduje odstavec pracovných skúseností, ktoré sa taktiež spisujú od terajšieho alebo posledného pracovného miesta po to prvé. Sem je potrebné napísať sídlo spoločnosti a vykonávanú pozíciu. Poslednými informáciami sú zručnosti, znalosti a vlastnosti, do ktorých sa zahŕňajú jazykové znalosti, práca s počítačom či vodičské oprávnenie. Na koniec je nevyhnutný vlastnoručný podpis s dátumom a miestom písania životopisu.