Snaha o digitálny a interaktívny proces vzdelávania prináša mnoho výhod, ale aj riziká pre celkovú efektívnosť štúdia. Je nevyhnutné odhaliť správnu mieru a pomer medzi tradičným hovoreným, písaným slovom a digitálnymi výňatkami na tablete. Aj pri tomto intenzívnom digitálnom vplyve treba hľadať správnu úmeru a vzájomnú spoluprácu. Ak za podobných okolností digitálna forma učenia prináša negatívny dopad, výhovorky nie sú na mieste.

Vo všeobecnosti platí, že ak sa objavia isté problémy počas vyučovacieho procesu, študenti obviňujú učiteľov a učitelia sa taktiež dokážu obrániť. Aby sme opäť nepoužívali útok ako najlepšiu formu obrany, treba sa dohodnúť na kompromisoch. Pozícia učiteľov je počas hodín a prednášok nadradená. Usmerňujú každú diskusiu, zodpovedajú na prípadné nezrovnalosti. Najideálnejšou formou vyučovacieho procesu by malo byť rovnocenné a vzájomné riešenie problémov.

Nová, moderná spoločnosť túži po objavovaní nových poznatkov a riešení všetkého pokrokového. Informačno-komunikačný vplyv nám uľahčuje, okamžite sprístupňuje dôležité poznatky. Aj z tohto dôvodu sa stali nové technológie prínosným benefitom na školách. Učia sa medzi nimi správne zorientovať aj samotní vyučujúci. Vyberajú spomedzi ne tie najkompatibilnejšie zdoje.

Digitálna transformácia škôl je uznávaná aj staršou generáciou učiteľov

To neznamená, že ak sa nové technológie opisujú ako efektívny a prínosný benefit, vyzváňanie mobilov počas hodín má byť akceptovateľné. Moderné informačné technológie v procese vzdelávania musia do škôl a univerzít vstupovať ako funkčná, komplementárna sila. Ich využitie má byť striktne ohraničené.

V tomto modernom vzdelanostnom procese si zaslúžia obdiv predovšetkým starší učitelia a profesori, ktorí sa nebáli vhupnúť do sveta informačných technológií. Obsluhovať počítač sa rozhodne nenaučili zo dňa na deň. Vyspelá informačná doba želá predovšetkým mladým. Často sa však stáva, že ich zodpovednosť aj v tomto smere zlyháva. V súvislosti s rôznymi novými technológiami na školách treba prízvukovať ich funkčnosť a vzájomnú doplnkovosť.

Na školách prevláda napríklad trend učiť sa prostredníctvom multimediálnych prezentácií. Buď ich pripravujú žiaci alebo aj samotní učitelia. Prezentácia sa nemá chápať ako forma zábavy či odľahčenia celkového vyučovacieho procesu. Buď ju rečník považuje za prioritný nástroj na načrtnutie problému, alebo ako doplnkový, respektíve prehlbujúci činiteľ. Prezentácia môže takto obsahovať rôzne príklady, úlohy na precvičenie, videá alebo autentické audio nahrávky. Tak majú študenti možnosť nazrieť na konkrétny problém viacerými prierezmi. Diskusie po prezentovaní sú o to bohatšie na rôznosť názorov. Radosť vzdelávať sa!

Foto: pixabay.com