Cyklistika je nádherný šport, ktorý vám dáva dostatočnú slobodu a je skvelou aktivitou na „vyvetranie hlavu“ a zbavenie sa myšlienok, ktoré Vás zaťažujú. Či už sa rozhodnete pre profesionálnu cyklistiku alebo sa chcete len z času na čas previesť, máme pre Vás niekoľko užitočných informácií, ktoré by Vás mali naviesť k výberu toho správneho bicykla.

cycling-828646_640

Vyberajte si z jednotlivých kategórií, ktorých …

…je viac ako dosť. Nuž, skutočne, málo ich nie je. Tieto kategórie zahŕňajú bicykle s približne rovnakými charakteristikami a vlastnosťami, pričom jednotlivé kategórie sú štandardne vhodné len na určitý druh povrch alebo určitý štýl jazdy. Napríklad také detské bicykle, kde často rozhoduje viac samotný vzhľad bicykla, ako jeho funkcie. Poteší tak predovšetkým dizajn a taktiež aj kvalita materiálov, nakoľko sa tu počíta s rôznymi pádmi detí. Celkom bežne sa stáva, že životnosť bicykla je ďaleko vyššia, ako je jeho dĺžka používania. Ďalšou veľmi vyhľadávanou kategóriou sú trekingové bicykle určené na vidiek a do nenáročného terénu. Štandardne sa stretneme s 28-palcovými kolesami a úzkymi plášťami, ktoré sú schopné zdolať vidiecke cesty a aj menší terén. Trekingové bicykle sú tak určené pre víkendových nadšencov do cyklistiky, ktorí nemajú záujem zdolávať a prekonávať vlastné traťové rekordy. Slušné brzdy a kvalitná prehadzovačka sa v tomto prípade postarajú o uspokojivý zážitok. Do lesa a prírody, kde nie je rovinatá cesta a kde nejazdíte po asfalte sa rozhodne hodia celoodpružené horské bicykle, ktoré disponujú spevneným rámom a odolnými kolesami voči prípadnému poškodeniu. Cestných „pirátov“ určite potešia cestné bicykle, ktoré majú veľmi ľahkú konštrukciu a sú určené pre dlhé trate. Kategórií bicyklov je ďaleko viac, tieto však radíme medzi tie „naj“.

A čo cena bicyklov?

Tá sa odvíja predovšetkým od kvality bicyklov a často aj ročného obdobia. Na jeseň zvyknú obchodníci meniť tovar a prinášajú nové modely bicyklov. Tých starých sa potrebujú čím skôr zbaviť a preto ak vystihnete dobrý termín, môžete výrazne ušetriť. Taktiež sa však pozerajte aj na cenu servisu alebo cenu súčiastok, nakoľko tieto aspekty dokážu konečnú sumu výrazne navýšiť.

Foto: pixabay.com