Vodka je obľúbeným „tvrdým“ alkoholom, a často býva súčasťou našej domácej alkoholovej výbavy. V tej určite nechýba ani víno, bylinné likéry, pálenky alebo populárne vermúty. Viete však, ako je to s vodkou a odkiaľ tento priezračný destilát pochádza?

Náročná výroba a večný spor Ruska s Poľskom

Jej názov pochádza zo slova voda. Určite za to môže aj fakt, že sa od nej takmer ničím nelíši. Len na prvý pohľad, samozrejme. Stačí ju ochutnať alebo privoňať k nej, a hneď je jasné, že s vodou má tento alkohol spoločné len máločo. Nie je jednoduché vyrobiť ju tak, aby bola jej chuť delikátna a nie ostrá. Vodka sa vraj začala vyrábať už v deviatom storočí v Rusku, no Poliaci sa bijú do pŕs, že s jej výrobou začali v ôsmom storočí. Tak, či onak, pitie vodky mnohé národy vnímajú ako národný šport. S vodkou sa nešetrí ani v spomínanom Rusku alebo Poľsku, kde hrá prím najmä vodka Belvedere, podľa mnohých jediná originálna a pôvodná vodka na svete. Odborníci jej tiež vzdávajú hold a vnímajú ju ako jednu z najlepších spolu s vodkami Purity a najnovšie aj s francúzskou vodkou Cîroc.

Rozmanitú chuť vodky určujú použité suroviny

Mysleli ste si, že na vodku existuje jeden obmieňaný recept a vyrába sa len z jednej, osvedčenej suroviny? Omyl! Vodka sa vyrába na mnohé spôsoby. Kým Rusi na jej výrobu používajú pšenicu, Poliaci zas využívajú raž alebo zemiaky, fínska vodka Finlandia pochádza z jačmeňa a ľadovcovej vody, francúzska vodka Cîroc používa na výrobu mrazené hrozno z regiónu Cognac namiesto tradičnejšej pšenice alebo raže. A ako je to u nás na Slovensku? Nedáme dopustiť na spojenie obilného liehu a pramenitej tatranskej vody.

Iný kraj, iná vodka

To, že vodka nechutí všade rovnako, spôsobujú použité suroviny, ktoré jej dávajú špecifickú a nezameniteľnú chuť. Kým poľská vodka sa vyznačuje arómou, v ktorej je cítiť orechy, fínska vodka je bez výrazných tónov. Ruskú cítiť za silicami a má olejovitejší ráz, francúzska vodka je zas veľmi delikátna a jemná. Či už zvolíte slovenskú alebo zahraničnú vodku, vždy by ste mali mať na pamäti, že je dobré k nej piť aj minerálnu vodu alebo ľahký, málo sladený džús. Dostatok nealko tekutín zabraňuje boleniu hlavy, ktoré hrozí, ak to s vodkou alebo akýmkoľvek alkoholom preženiete.

Foto: pixabay.com