Máme doma sadu na gélové nechty a teraz už neostáva nič iné ako sa pustiť do práce. Že máte obavy ako to dopadne? Žiaden strach! Samozrejme nemôžeme očakávať, že naše prvé nechty budú ako od profesionálov. Budú tam určite i nedostatky, no my sa učíme a postupne zdokonalíme svoju techniku. UV gél, UV lampa, tipy či gilotína, tie na gélové nechty bezpodmienečne potrebujeme. Ale kedy čo použiť? Aký je postup na gélové nechty?

Príprava nechtov

Pred tým ako začneme robiť gélové nechty, musíme prirodzené nechty upraviť. Klasickou manikúrou, akú má každá žena doma, zatlačíme kožtičku okolo nechtov a jemným brúsnym blokom prebrúsime povrch nechtov. Týmto prebrúsením odstránime z nechtov mastnotu, prípadne zvyšky laku. Po každom brúsení musíme odstrániť z nechtov prach.

Lepenie tipov

Ešte pred lepením si musíme zvoliť správnu veľkosť tipov. Namyslím teraz na ich dĺžku, ale na šírku. Tipy na nechty by mali čo najpresnejšie sedieť. Nesmú byť širšie ale ani užšie ako váš prírodný necht. Na prebrúsené nechty nalepíme tipy. Nechtové tipy majú vyznačenú plochu, zarážku, kde sa nanáša lepidlo. Používame špeciálne lepidlo na tipy, nie sekundové. Na zarážku aplikujeme lepidlo a umelý necht prilepíme na prírodný necht. Pri lepení dávame pozor, aby medzi nechtom a tipom nevznikla vzduchová bublinka, ktorá bude dôvodom skorého odpadnutia nechtu. Prilepený necht pridržíme asi 10 sekúnd aby lep zaschol.

Dĺžku nechtov si upravíme gilotínou. No vidíme, že miesto kde je prechod z prírodného nechta na tip je nerovné a viditeľné. Nevyrovnávajme to gélom! Tento prechod prebrúsime pilníkom do stratena. Pri brúsení pozor, aby sme nepoškodili vlastný necht, nepríjemne by to pálilo. Prach z nechtov odstránime suchou handričkou alebo štetcom či kefkou. Nikdy nie vodou!

Aby gél lepšie držal

Na prírodný necht nanesieme primer na nechty (bonder). Jeho úlohou je vytvoriť medzi nechtom a UV gélom pevnú väzbu. Gél sa potom z nechtov neodchlipuje a neopukáva. Primer taktiež chráni necht pred vznikom plesní. Primer sa nedáva do UV lampy. Asi 2 minúty po aplikácii môžeme natierať prvú vrstvu UV gélu.

Nanášame UV gél

Došli sme do bodu, kde sa sady a gély v nich mierne líšia. Môžeme mať totiž 1-fázový UV gél, ktorý dávame v troch vrstvách, alebo UV gély na 3-fázový systém, kedy každý z gélov má iné vlastnosti.

1-fázový systém

Pri tomto spôsobe používame jeden gél. Nazýva sa 1-fázový UV gél na nechty, alebo tiež multifunkčný či UV gél 3 v 1. Tento gél má vlastnosti ako podkladový gél, ako stavebný gél a je dostatočne lesklý ako vrchný gél.

Na pripravené nechty potreté primerom nanesieme plochým štetcom prvú, tenkú vrstvu gélu (používame len ten 1-fázový). UV gél nanášame tak, aby nezatiekol ku kožtičke. Nabrané množstvo na štetci dáme do stredu nechta a pomaly rozotierame po celom nechte. Nechtíky tak vložíme na 2 minútky do UV lampy.

Po vytvrdnutí gél je stále lepkavý!

Neľakajme sa, je to úplne normálne. Na povrchu gélu sa pri tvrdnutí vytvára lepkavá vrstva, ktorá vyzerá ako nevytvrdnutý UV gél na nechty. Tá sa nazýva výpotok. Ak chceme nechty zdobiť vodolepkami či nálepkami, očistime výpotok čističom gélu. Ak chceme zdobiť glitrami, výpotok na nechte necháme, nanesieme tenkú vrstvu gélu a uložíme ozdoby. Nechty dáme opäť do UV lampy na 2 minúty. Po vytvrdnutí nanesieme hrubšiu vrstvu gélu a vytvarujeme C-oblúk, aby necht bol odolnejší voči prípadným nárazom. Stále dávame pozor, aby gél nezatiekol ku kožtičke. Nanášame ho asi 1 mm od kožtičky. Gél necháme v lampe vytvrdnúť 2 minúty a po vytvrdnutí očistíme výpotok. Prípadné nerovnosti prebrúsime pilníkom a nanesieme poslednú tenkú vrstvu pre lesk, ktorú samozrejme dáme do UV lampy na nechty vytvrdnúť na 2 minúty a očistíme čističom gélu.

3-fázový systém

Postup a spôsob aplikácie gélov je rovnaký, no pri 3-fázovom systéme používame tri rôzne UV gély. Podkladový UV gél (bondig UV gél) nanášame ako prvú tenkú vrstvu na pripravené nechty potreté primerom. Ozdoby vkladáme a zalievame stavebným UV gélom. Ním aj tvarujeme C-oblúk. Ako celkom poslednú vrstvu nanášame vrchný UV gél (finish UV gél), ktorý zanechá nechty lesklé. Samozrejme každá vrstva gélu musí vytvrdnúť v UV lampe 2 minúty a aj pri týchto géloch sa na ich povrchu vytvára lepkavý výpotok. Ten, ako už vieme, očistíme čističom gélu (cleanerom).

A nechtíky sú hotové. Nieje to ťažké, no ako všetko aj gélové nechty chcú nejakú tú prax. Preto buďme trpezliví a určite spozorujeme, že každé ďalšie nechty sú lepšie a krajšie.