Gélové nechty – jednými nepochopené, pre druhých nevyhnutnosť. Tí, ktorí gélové nechty odcudzujú, však nemajú ani poňatia, koľko precíznej práce a trpezlivosti sa skrýva za procesom modelácie i zdobenia, aby bol výsledný efekt podľa predstavy majiteľky nechtov a prezentoval nechtárku v tom najlepšom svetle.

Na začiatku je potrebné si pripraviť prírodné nechty, a teda eliminovať nechtovú kožtičku, očistiť spodok špičky nechtu a zbaviť ich akejkoľvek mastnoty prebrúsením pilníkom. Potom sa podľa veľkosti a šírky každého prstu osobitne vyberie vhodne sediaci tip, ktorý predĺži nechet. Niektoré nechtové odborníčky uprednostňujú namiesto umelých tipov len šablóny, na ktorých modelujú gél a šablónu nakoniec odstránia. Po správnom nalepení tipu je dôležité dobre, no hlavne opatrne prebrúsiť vzniknutý prechod medzi umelým tipom a nechtom tak, aby nebolo vidno najlepšie žiadny rozdiel. Potom sa špička nechtu obrúsi do požadovaného tvaru a prichádza na rad kamufláž, čo je krycí slaboružový gél, ktorý prekryje svojou farbou nedokonalosti nechtu a prechodu a navyše mu dodá príjemne pôsobiacu farbu.

Po kamufláži prichádza už vôľa zákazníčky a jej predstava, čo by chcela na svojich nechtoch mať. Podľa jej vymysleného obrazu sa potom nechtárka snaží čo najbližšie dostať k chceným nechtom zákazníčky. Zdobenie je snáď najnáročnejšia fáza celého procesu gélových nechtov, pretože je na jednej strane dôležité splniť očakávania zákazníčky a na druhej strane musí byť všetko dokonale správne.

Posledným krokom je modelácia vrchného gélu. Ten je priesvitný a niektoré nechtové dizajnérky sú naklonenejšie k dvojfázovým gélom, no všetko záleží na ich skúsenosti a zručnosti. Gél by mal byť vymodelovaný do optického tvaru „C,“ ktoré bude mať vrchol v strede nechtu, aby bol odolný voči nárazom a pevný v celej svojej dĺžke.