Všetci to veľmi dobre poznáme. Doma sa nám jakživ nič nestane, no len čo prekročíme prah našej krajiny, ukradnú nám peňaženku, pri parkovaní na parkovisku oškrieme susedné vozidlo a pri návrate domov dostaneme defekt práve na mieste, kde sa pohybuje minimum ľudí. Navyše, je akurát tma, prší a my preklíname ten moment, keď sme sa rozhodli, že si zájdeme mimo Slovenska spraviť pekný víkend.

No dobre, pripúšťame. Príliš veľa náhod, aby to bola pravda, ale komu sa ešte nič z toho nestalo, nech zdvihne ruku hore. Len sa tak skúste zamyslieť, koľko síl by vás stála len tá ukradnutá peňaženka. Koľko času by ste museli stráviť na miestnej polícii a nakoniec by sa aj tak pátranie po zlodejoch skončilo neúspešne. Tak vidíte, stačí iba málo a dokáže vám to dokonale znepríjemniť život na dlhý čas.

Dajte na radu poisťovní a poistite sa

Poisťovne to vedia tiež. Preto majú vo svojej ponuke takzvané cestovné poistenie, ktoré je určené na zabezpečenie odstránenia škôd na území inom, než je územie Slovenska. Môžete sa poistiť na cestu, kde len chcete, len rátajte, že poistné podmienky budú záležať na viacerých faktoroch.

V susedných štátoch Európskej únie a štátoch na európskom kontinente to ide bez väčších problémov. Ale čím ste ďalej od svojej domoviny, tým sú rôzne výluky častejšie a poistka drahšia a drahšia. To má aj svoj reálny základ. Totiž čím vyspelejšia ekonomika, čím vyspelejší štát, tým sú aj napr. náklady na ošetrenie drahšie. S tým my nič nenarobíme. Musíme sa iba prispôsobiť danej situácii.

Pred vycestovaním navštívte poisťovňu a pýtajte sa

Vždy keď plánujete cestu za hranice Slovenska, navštívte svoju poisťovňu, nech vám v nej poradia, ako sa čo najlepšie poistiť. V prípade, že chcete cestovné poistenie uzavrieť cez internet a nemáte možnosť osobnej konzultácie, neváhajte využiť online poradenstvo, prípadne zavolajte na zákaznícku linku danej poisťovne. Nie je to žiadna hanba, nikto učený z neba nespadol. Musíte si najskôr uvedomiť, že je rozdiel, ak pobudnete v zahraničí jeden jediný deň, viacero dní, týždeň, mesiac alebo dokonca celý rok. A rovnako je rozdiel, či vaša cesta bude jednorazová, opakovaná alebo či sa budete vracať do zahraničia v pravidelných intervaloch.

Tak isto poisťovne rozlišujú rôzny charakter vycestovania. Nakupovanie hneď pár kilometrov od hlavného mesta vás vyjde najlacnejšie. Zato pracovný alebo študijný pobyt za veľkou mlákou môže načrieť do vašej peňaženky o niečo viac. Ale ako sme písali, poistiť by sa mal jednoducho každý.

Pozor na nepríjemné situácie za morom, môžu vás vyjsť veľmi draho

Naozaj neľutujte tých pár eur, pretože napríklad také ošetrenie na úrazovke v Nemecku a následná operácia spojená s pooperačnou rekonvalescenciou by vás dokonale vyzliekla aj z toho posledného, čo máte na sebe. O Spojených štátoch amerických a Kanade ani nehovoriac. Niežeby sme vám to želali, ale taký infarkt v nevadských horúčavách a prípadný by-pass vyjde na niekoľko stotisíc eur. Vôbec, na americkom kontinente je zdravotné ošetrenie mimoriadne nákladnou záležitosťou. Len taká extrakcia bolestivého zuba tam stojí dvetisíc dolárov.

Na čo všetko sa cestovné poistenie vzťahuje

Takže, aby sme si to celé zhrnuli a dali do poriadku, cestovné pripoistenie hradí náklady spojené s úrazom, pobytom v zdravotníckom zariadení, so zakúpením potrebných liekov, prevozom na Slovensko a prípadným prevozom telesných pozostatkov. Ďalej hradí asistenčné služby, ako tlmočníkov, právnikov, okolnosti okolo prípadného súdneho konania. No je toho veľmi veľa na to, aby ste cestovné poistenie úplne odignorovali.

Nemenej dôležitou informáciou pre vás je okrem krajiny, kde cestujete, s akým cieľom, na ako dlho, čo všetko vám cestovné poistenie pokryje, aj to, na akú konkrétnu situáciu sa toto poistenie vzťahuje. Najčastejšie to býva dopravná nehoda, pracovný úraz, úraz pri športovej činnosti, poškodenie, zničenie alebo krádež osobných vecí a pod.

Pozor na niektoré výluky poisťovní

Tu treba povedať, že aj keď mnohé poisťovne avizujú široký rozsah krytia cestovného poistenia, rozličné výluky ako keby zamlčovali. Napríklad mnoho ľudí cestuje do zahraničia na letnú dovolenku za kúpaním, potápaním, bungee jumpingom, no práve tieto takzvané pre poisťovňu rizikové športové aktivity sú na čiernom zozname, a teda sú spravidla nepoistiteľné.

Aby sme nezabudli, treba sa poistiť aj na zodpovednosť za vami spôsobené škody. Na to ľudia často zabúdajú. Požičiate si napríklad moped niekde na Francúzskej riviére, vbehne vám pod koleso podnapitý turista a vy nebudete vedieť ani ako a ocitnete sa na súde, prípadne vo väzení.

A nakoniec poistenie proti stornu, nezabúdajte

V rámci cestovného poistenia sa môžete poistiť aj pred krachom cestovnej kancelárie alebo stornovaním zájazdu. Cestovná kancelária tesne pred odletom ukončí svoje služby a hotovo, ste nahratí. Alebo nastane štrajk letiskových zamestnancov a na určené miesto dovolenky prídete až o dva-tri dni. Prípadne tesne pred odletom vám ochorie jedno z detí a máte po vysnívanom kúpaní v Karibiku.

Preto vám dobre radíme, neberte cestovné poistenia na ľahkú váhu, zájdite do tej svojej poisťovne a poistite sa na všetko to, čo by vás mohlo postretnúť na vašich cestách za hranicami Slovenska.

Foto: pixabay.com