studyTým, že ste pred pár mesiacmi úspešne zmaturovali z cudzieho jazyka, sa vaše štúdium nekončí, práve naopak… Ste na najlepšej ceste, ako nezaspať na učebniciach, slovníkoch a rôznych zvukových nahrávkach. Mladí si uvedomujú, že bez vycibrenej znalosti minimálne jedného svetového jazyka si do žiadneho manažérskeho kresla nezasadnú, staršia veková kategória sa cíti frustrovane, keď nechápe, čo znamená ďalší prevzatý slang v našej slovnej zásobe. A preto sa oduševnene hlásime na ďalší jazykový kurz, kde očakávame, že všetku zodpovednosť za naše efektívne štúdium prevezmú lektori. Takýmto prístupom vzniká riziko, že sa vaša slovná zásoba rýchlo obohatí o pár politicko-ekonomických výrazov, no do rána na všetko opäť zabudnete.

Horliví študenti si neuvedomujú, že spoplatnený jazykový kurz, ktorý navštevujú dva až trikrát do týždňa, im prezentuje iba návod, ako treba cudzí jazyk uchopiť do vlastných rúk. Aj keď vám nikto nemôže prikázať, aby ste si po odchode z kurzu urýchlene rezervovali letenku do Anglicka, memorovaním sa do ďalšieho levelu nedostanete. Ak vás učiteľ oboznámi s novými výrazmi, ktoré by nemali chýbať žiadnemu úspešnému “ajťákovi“, večerným omieľaním niekoľkých fráz sa o vás žiadne podnikateľské centrá nepobijú.

Všetci, ktorí sa vydajú zlou cestou k úspešnému štúdiu cudzieho jazyka, mu svoj čas venujú až v podvečerných hodinách, a to po príchode zo školy alebo z práce. Nadovšetko unavení, vyčerpaní a zavalení celodenným stresom sa usilujeme prekonať komunikačnú bariéru. V takomto duševnom rozpoložení máme problém zrozumiteľne sa vyjadriť aj v materinskom jazyku, nieto v cudzom!

Ak sa na nás už aj nejaké to nové slovíčko prilepí, vo svojom vlastnom záujme by sme sa mali postarať o to, aby sme ho ani na staré kolená nezabudli. Nestačí, že si nový slovný výraz zapíšete na kartičky, farebné papieriky, alebo si ho v učebnici podčiarknete červeným perom. Slová sa majú používať, len tak zotrvajú v našej pamäti dlhodobejšie. Dané výrazy treba začleniť do rôznych interaktívnych cvičení, kde sa slová použijú vo fantazijných príbehoch, slovných hračkách či zábavných anekdotách. A o to viac, ak ide o menej frekventovaný výraz.

Keďže so svojimi spolužiakmi a učiteľmi z jazykovej školy trávite len pár hodín v týždni, zefektívnite svoju znalosť cudzieho jazyka aj z pohodlia vlastného domova. Dnes už existuje množstvo online kurzov, chatovacích miestností, kde sa zoznámite a pokonverzujete si so sympatickými cudzincami. Mladí študenti majú možnosť zúčastniť sa na rôznych výmenných jazykových pobytoch či nainštalovať si do počítača nejeden program na rozpoznávanie reči. Takto si nielenže obohatíte svoju slovnú zásobu, ale do ucha sa vám dostane aj správna výslovnosť. Príjemné učenie!

Foto: pixmac.sk, Psycho Mato – flickr