Svet financií je každým rokom bohatší o nové technologické a ochranné postupy pri razení mincí či tlači bankoviek. Aj keď technický a informačný potenciál dokáže “vypomôcť“ aj k zvýšeniu ochrany platidiel, rovnako sa však zdokonaľujú aj postupy falšovateľov. Za falšovanie či pozmeňovanie peňazí hrozí páchateľovi trest odňatia slobody. Aj tak je stále dosť ľudí, čo sa rozhodnú trestom nevenovať pozornosť. Peniaze sa falšujú zakaždým inovatívnym a voľným okom ťažšie preskúmaným spôsobom.

Každá minca má dve strany. Rovnako to platí aj pri samotnej výrobe a falšovaní peňazí. Jedni motivujú druhých k efektívnejším krokom a postupom pri práci. Práve eurá sú považované za platidlá s najlepšími ochrannými prvkami. Falšovateľov však táto mena priťahuje čoraz viac. V obehu je množstvo falšovaných bankoviek a aj mincí.

Existujú jednoducho aj veci medzi bankou a razením mincí, ktoré odhalia len “špičkoví“ falšovatelia. Ak ich nedokáže zastaviť ani fakt, že sa dopúšťajú trestného činu, tak sa proti nim treba brániť rozumom, inteligenciou a strategickými postupmi. Preto aj v rámci NBS bolo zriadené Národné centrum falzifikátov. Overujú, skúmajú a uschovávajú falzifikáty nielen eurových bankoviek a mincí, ale aj ostatných mien zadržaných na našom území.

O eurové bankovky a mince majú falšovatelia stále silný záujem

Je to mena so silným, stabilným európskym potenciálom. Preto niet dôvodu, aby sa kvalita ich ochrany mala podceňovať. Falšované bankovky a mince sa dokazujú za pomoci špeciálnych strojov. Ak však máte podozrenie, že v rukách držíte nepravú eurovú bankovku, (lajcké) overenie je možné uskutočniť pohľadom, hmatom či naklonením.

Hmatom si u pravých eurových bankoviek viete overiť použitie tzv. vystupujúcej tlače. Tá sa nachádza na ich viacerých miestach. Papier eurobankoviek je špeciálny, čo do zloženia i spôsobu výroby. Zmes ľanu, bavlny či konope je doplnená o rôzne ďalšie prímesi. Tie zvyšujú pružnosť a odolnosť bankoviek.

Ak si nie ste istí, alebo nedôverujete skúške hmatom, dajte eurobankovku viac na svetlo. Ochranné vizuálne prvky preskúmajte voľným okom. Oproti svetlu by sa v hornej časti bankovky malo objaviť okienko s portrétom, vodoznak s hodnotou či ochranný prúžok. Pravosť eurobankovky sa dá zistiť aj jej naklonením. Tu si treba všímať, aký svetelný efekt vytvára smaragdové číslo. Pohybom nadol a nahor by zo smaragdovej mala vzniknúť tmavomodrá.

Rovnako ako sa do pozornosti falšovateľov dostávajú bankovky, tak aj o mince je značný záujem. Pravosť eurových mincí si môžete overiť aj na základe ich reliéfu. U pravých je ostrý a výrazný. Ostatná časť euromincí je hladká.

Takisto aj hrany pravých mincí sú ostré, vrúbkované. Zamerať by ste sa mali aj na sýtosť farby. Tá je pri pravých minciach stála, trvácna. Trvácne sú však aj praktiky falšovateľov. Preto sa aj na základe týchto metód zdokonaľujme pri dolapení páchateľov podobných praktík a trestných činov.

Foto: pixabay.com