workingDnes sa pojem stres skloňuje nielen medzi dospelými pracovne vyťaženými osobami, ale na tému uponáhľanej doby sa filozofuje už aj v tínedžerských kruhoch. Nemožno s istotou povedať, či títo školopovinní rebeli už zažili aspoň jednu poriadne stresujúcu situáciu, no je obdivuhodné, že upriamujú pozornosť aj na iné veci ako len na akčné výpredajové ošiale či miešané drinky v novootvorenom bare.

Stres by nemal byť našou každodennou samozrejmosťou, veď pri zvýšenom krvnom tlaku nejde o fazuľky, ale o ľudský život. Hoci nás adrenalínové situácie aspoň nachvíľu vyvedú z bežného stereotypu, preskúšajú nás, či naozaj dokážeme konať rýchlo a pritom aj efektívne, na našom zdraví, žiaľ, zanechávajú viac negatívnych ako pozitívnych dôsledkov. Preto nie je od veci spomaliť tempo, pripraviť si upokojujúci čaj a dopriať si relax vo vani. Lenže ako to všetci dobre poznáme, teória nie je realita a zhon v domácnosti je iný než stres v práci. Rodinná hádka sa začína tzv. tichom pred búrkou, potom príde krik a plno nezrozumiteľných výčitiek, no v závere sa všetci aj tak udobríme. Veď sme predsa rodina! A čo taká pozvánka k šéfovi na koberček? Pot sa leje z čela a dlaní, hrdlo máte zovreté a cítite sa nadovšetko bezmocný, však?

Kritika predchádza efektívny pracovný výkon?
S prednastavenými úvodzovkami by sme mohli uviesť, že z každej pracovnoprávnej zmluvy by malo pre zamestnávateľa vyplývať jedno povinné skritizovanie každého nového zamestnanca. Viacerí psychológovia sa zhodujú v tom, že každodenná pochvala vedie k postupnému zníženiu pracovného výkonu, k podceňovaniu pracovných povinností, k odkladaniu a následnému pracovnému stresu pre nedostatok času. Avšak ani pričasté kritizovanie nového zamestnanca neznamená, že roztrasený nováčik odíde z práce s úsmevom od ucha k uchu.

Každý nováčik potrebuje istý čas na adaptovanie v novom prostredí, na zoznámenie sa s pracovnými požiadavkami a novými kolegami a čas na vychytanie múch svojho šéfa. Samozrejme, nálady svojho nadriadeného bude spoznávať postupne, teda každým jedným pracovným dňom, a aj tak ho nikdy v hrsti nebude mať. Od jeho pohľadu a dojmov z vašich pracovných výkonov bude závisieť aj váš príjem, takže žiadnu kritiku neberte na ľahkú váhu.

Medzi najčastejšie “facky od šéfa“ patrí kritika za nedochvíľnosť, šírenie klebiet a ohováranie kolegov, ale aj podsúvanie svojich povinností iným zamestnancom. Ak sa pre nejaký z týchto prehreškov dostanete na šéfovský koberček, problém plynie len z vašich osobnostných čŕt. Ste nezodpovedným, ľahkovážnym a falošným zamestnancom. V prvom rade by ste sa mali naučiť slušne správať v kolektíve, prispôsobiť sa pracovnému harmonogramu alebo uvoľniť miesto svedomitejšiemu kolegovi. Ďalší typ pracovného pokarhania vyplýva nie z osobnostných, ale z pracovných a skúsenostných kritérií.

Ak neovládate aspoň jeden svetový jazyk na pokročilej úrovni a pritom dennodenne prijímate telefonáty od zahraničných klientov alebo ste doposiaľ nevyplnili ani šekovú poukážku typu U a vyžaduje sa od vás aktívna práca s hospodárskou korešpondenciou, v tejto firme si svoj kariérny rast naozaj nevybudujete. Nováčik v práci nie je predsa neplnoletým dieťaťom, bez urýchlených zmien v správaní a desiatok preštudovaných kníh z tej-ktorej oblasti si nezarobí ani na slanú vodu!

Foto: pixmac.sk, Sebastiaan ter Burg – flickr