phoneTelefonovanie patrí v dnešnej dobe k takým banálnym činnostiam, až je smiešne dávať niekomu rady, ako svoj spôsob telefonovania zefektívniť. Doteraz ste si možno mysleli, že po zdvihnutí slúchadla či stlačení zelenej ikonky na mobile, postačí jedno hlasité Prosím. Vedzte, že nepostačí a čím viac bude váš telefonát hraničiť s komunikáciou oficiálneho styku, tým dôslednejšie treba dbať na to, akým spôsobom rozhovor začnete. Samozrejme, že našich dôverne známych priateľov by rozosmialo, ak by ste sa im prihovorili napríklad touto formulkou: Dobrý deň želám, pri telefóne je… Náš čitateľ však hľadá rady nad zlato, nie prázdne reči ako z tínedžerských rozhovorov, a preto mu ponúkame návod, ako najjednoduchšie zefektívni svoju telefonickú komunikáciu.

Ako to býva, najťažšie je zbaviť sa osvojených, automatizovaných zlozvykov. Mnohí z nás sa ani neprizrú na displej mobilu, kto sa práve rozhodol poctiť ich svojím telefonátom. Automaticky prijmú hovor, ohlásia sa rýchlym, nezrozumiteľným tempom a je len na ich komunikačnom partnerovi, či postrehol aspoň krstné meno. Rečník, ktorý aj v bežnej osobnej komunikácii podlieha rýchlemu tempu reči a jeho prejav je neprimerane ukričaný, rozhodne to pri telefonovaní nebude mať ľahké.

Aj telefonát je len určitým typom komunikácie, aj tu sa informácie prijímajú, a preto treba svojmu partnerovi dať dostatočný čas a priestor na ich spracovanie. Preto ak vy ste ten, kto volá, nesnažte sa hneď do prvej vety natlačiť svoje meno, dôvod, prečo danú osobu kontaktujete, aj všetky možné pripomienky, návrhy a želania. Medzi jednotlivými frázami, ktoré považujete za informačne dôležité, robte na pár sekúnd pauzy a pozorne načúvajte aj spätnú väzbu osloveného.

Ak sa váš komunikačný partner nebude snažiť eliminovať rušivé elementy, váš telefonát je preňho nanajvýš nepodstatný. Počas chôdze by sa mal zastaviť, počas obedovania by mal prestať prežúvať a ani v čase popoludňajšieho relaxu by vám do telefónu nemusel zívať.

Úcta ku komunikačnému partnerovi sa očakáva aj od vás. Preto si radšej pred samotným telefonovaním zostavte malú, zbežnú koncepciu rozhovoru a dvakrát si premyslite, ako naštylizujete kľúčové otázky. Veď nenadarmo sa hovorí, že aká otázka, taká odpoveď! Nesnažte sa oficiálny telefonát zvrtnúť na lacnú frašku, nevsúvajte do rozhovoru žiadne ľudové vtipy ani dvojzmyselné frázy, ale svoju vážnu tvár si zachovávajte aj prostredníctvom telefonických konverzácií. Dopočutia!

Foto: pixmac.sk, Reggie Suplido – flickr