Zamestnanie, práca, nedostatok voľného času, nervózny šéf, fixná pracovná doba. Nie každý práce povinní však musí spomínané pojmy prežívať dennodenne a navyše pod veľkým tlakom zo strany nadriadených. Niektorí majú to šťastie, že sú sami sebe pánmi a organizujú si svoju zárobkovú činnosť tak, ako oni chcú. Samozrejme, nie vždy úspešne, no tí, ktorí si idú za svojimi snami a cieľmi, dosiahnu všetko, čo chcú!

Prvým a najdôležitejším krokom pri začínaní podnikania je, samozrejme, rozhodnutie, v čom bude činnosť spočívať, aká je cieľová skupina potenciálnych zákazníkov a možní spolupracovníci. V skratke to vlastne znamená, že si musíte odpovedať na tri základné otázky ekonomiky, ktoré znejú Čo?, Ako? a Pre koho?

Mali by ste si však dobre preskúmať zložky, ktoré sú v okolí vášho podnikania chýbajúce, keďže zrejme nechcete po krátkej dobe živnosť ukončovať. Po premyslení všetkých počiatočných plánov, je vašou povinnosťou vybavenie si živnostenského listu a pri špecifickom predmete podnikania, ktorý súvisí napríklad so zdravotnou starostlivosťou, je potrebný aj koncesionársky list, ktorý vás v prípade vydania oprávňuje k vykonávaniu činnosti.

Samozrejme, so všetkými potvrdeniami sú spojené aj výdavky, no nemusíte sa obávať vysokých poplatkov. Budete však potrebovať navyše výpis z registra trestov, ktorý nie je starší viac ako tri mesiace a nakoniec je ešte vašou povinnosťou registrácia na daňovom úrade i v sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Rýchly tip: Bližšie informácie nájdete v článku ako začať podnikať na 123podnikanie.sk.

V podnikaní však musíte rátať so sínusovým priebehom, a teda s tým, že nie vždy budete mať stúpajúcu tendenciu, no budú aj také obdobia, kedy budete musieť v práci tráviť omnoho viac času, ako obyčajný zamestnanci. Ak ste sa už do podnikania pustili, nevzdávajte sa hneď pri prvej menšej prekážke, bojujte a podarí sa vám byť úspešným živnostníkom.