S príchodom každého nového roka prichádzajú okrem tisícov novoročných predsavzatí aj povinnosti podania daňového priznania. To za vás môže urobiť váš zamestnávateľ, účtovník alebo si ho môžete vyplniť vy sami. Trúfnete si na to?

Online softvér

Daňové priznanie môžete vyplniť buď ručne v papierovej forme, alebo si stiahnete softvér daňového priznania a urobíte to na počítači a zároveň aj elektronicky daňové priznanie podáte. Elektronická forma aplikácie je zrejme najjednoduchším spôsobom, ak si chcete daňové priznanie urobiť svojpomocne, pretože vyberáte z možností a vkladáte údaje zo svojho ročného zúčtovania. Ak ste v roku 2018 presiahli zdaniteľný príjem vo výške 1901,67 eur, ste povinní daňové priznanie podať.

Pri daňovom priznaní si však dávajte pozor na priznávanie všetkých svojich príjmov (od roku 2017 patrí do daňového priznania aj starobný dôchodok). V prípade, že máte príjmy z rôznych zárobkových činností, ktoré podliehajú iným daňovým podmienkam, radšej zvoľte cestu menšieho odporu a nechajte si vaše daňové priznanie vypracovať u odborníka na účtovníctvo.

Pozor na termíny a výnimky

Nezabúdajte, že pre fyzické osoby je posledný možný termín na odovzdanie daňového priznania tri mesiace od ukončenia zdaňovacieho obdobia, a teda 31. marec. Vtedy je však štátny sviatok (Veľká noc), takže termín sa posúva na 3. apríla 2018. Do tohto termínu je daňovník aj uhradiť rozdiel dane, nielen odovzdať tlačivo. Pre právnické osoby je tento dátum rovnaký.

Pri vypĺňaní daňového priznania však platí niekoľko pravidiel, výnimiek a obmedzení. Napríklad zo životného minima sa vypočítava aj daňový základ, ktorý záleží aj od výšky vášho ročného príjmu. Životné minimum je 198,09 eur a ak ste zarobili menej ako stonásobok tejto sumy, tak je nezdaniteľné minimum 3803,33 eur. Ak bol váš príjem menej ako nezdaniteľné minimum, daňové priznanie podať musíte, no dať neplatíte. Ak viac, vzťahuje sa na vás platenie dane.

Foto: pixabay.com