Pixmac000067257149Kurz prvej pomoci absolvoval každý jeden vodič, mnohí študenti stredných škôl, ale aj všetci účastníci work and travel programu na pozícii plavčíka, ktorých je čím ďalej, tým viac. Niekoľko dní, dlhých hodín teórie vyúsťuje do certifikátov o úspešnom zvládnutí kurzov. Avšak, teória je jedna vec, prax a záchranná akcia už druhá. Môžete ovládať všetky poučky, postupy, no keď príde k ozajstnej záchrane, zaúraduje stres, panika a na rad príde reálne zachraňovanie ľudského života. Vedeli by ste, ako zareagovať v takejto krízovej situácii?

V prvom rade sa musíte presvedčiť, že situácia je bezpečná pre vás a záchranou iného života nebudete riskovať ten svoj. Najprv zistite, či je osoba pri vedomí a potrebuje pomoc. Zavolanie rýchlej zdravotnej pomoci je nevyhnutné! Pozorujte, či osoba v núdzi dýcha a či má pulz. Ak dýcha a má pulz, skontrolujte, či krváca, presuňte ju to stabilizovanej polohy (na boku, vrchná noha pokrčená, spodná ruka vystretá a podložená pod hlavou, vrchná ruka pod lícom), prípadne ošetrite krvácanie a počkajte na záchranku.

Ak osoba nedýcha, ale má pulz, znamená, že jej dýchacie cesty sú upchaté. Zakloňte hlavu a dvakrát vdýchnite do úst. Zrejme nebudete mať pri sebe masku na umelé dýchanie, a preto pre vašu osobnú ochranu použite aspoň kus pláteného oblečenia ako bariéru medzi vašimi a ústami obete. Ak sa hruď nedvihne, skúste ešte jeden kontrolný vdych. Ak sa hruď nedvihne, opakujte vdýchnutia každých päť sekúnd počas dvoch minút.

Ak sa hruď nedvíha, musíte začať s modifikovaným umelým dýchaním, a to tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy, po ktorých skontrolujete ústa, či sa do nich dostal predmet, ktorý bráni dýchaniu. Ak osoba nedýcha a ani nemá pulz, musíte začať okamžite s masážou srdca, čo znamená tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy. Toto opakujete až kým nepríde záchranka alebo nevidíte známky života. Ovládanie prvej pomoci je nevyhnutné, pretože nikdy neviete, kedy môžete niekomu zachrániť život.

Foto: pixmac.sk, Richard Schatzberger – flickr