Podľa nedávneho výskumu, ktorý si nechal spracovať výrobca pneumatík Barum, viac ako polovica našich českých susedov nevie, ako správne spoznať zimnú pneumatiku. Našťastie to nie je tak zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Veľa vodičov si myslí, že sa zimná pneumatika pozná podľa toho, že sú na nej uvedené písmená M+S (prípadne M/S, MS), čo znamená “mud and snow”, v preklade blato a sneh. Nie je to ale tak úplne pravda. Toto označenie majú aj niektoré pneumatiky určené pre terénne a SUV vozidlá, prípadne pneumatiky celoročné.

Podľa európskych smerníc by mali byť pneumatiky označené písmenami M+S konštruované tak, aby mali lepšie záberové vlastnosti ako bežné pneumatiky. Ich výkon ale nie je nijako bližšie definovaný, ani sa nemeria. Toto označenie teda nemožno považovať za 100% potvrdenie toho, že sa jedná o zimnú pneumatiku, aj keď podľa zákona taká pneumatika vyhovuje predpisom pre jazdu v zime.

Istotou je tzv. Alpský symbol

Jediný spoľahlivý spôsob, ako spoznať zimnú pneumatiku, je podľa piktogramu hory so snehovou vločkou, čiže Alpského symbolu. Poprední výrobcovia pneumatík sa aj napriek tomu, že to európske predpisy nenariaďujú, rozhodli označovať touto značkou všetky zimné pneumatiky, predovšetkým z dôvodu lepšej orientácie zákazníkov pri nákupe.

Pretože v zime sú výrazne inakšie klimatické podmienky ako v lete, musí byť aj zloženie zimných pneumatík odlišné. Zmes použitá na ich výrobu je mäkšia, v mrazoch toľko netuhne a jej priľnavost k povrchu je vyššia. Vďaka inak riešeným lamelám a hustejšej vzorke lepšie drží na snehu a má lepšie záberové vlastnosti.

Kedy prezuť?

Zákon nám nestanovuje žiadny presný termín prezutia, odborníci ale odporúčajú prezúvať zimné pneumatiky vtedy, keď sa vonkajšia teplota pohybuje pod 7 °C. Letné pneumatiky začínajú pri nižších teplotách tuhnúť, strácajú svoje jazdné vlastnosti a adhéziu. Vozidlo sa stáva horšie ovládateľným, predlžuje sa brzdná dráha.

V mnohých európskych krajinách platia iné pravidlá na použitie zimných pneumatík aj na minimálnu hĺbku dezénu. Ak sa vydávate na cesty, zoznámte sa s predpismi konkrétnej krajiny, ušetríte si tak veľa starostí a často aj dosť peňazí.

Foto: pixabay.com