Kvalitne uviazané kravaty sú španielskou dedinou pre väčšinu mužov, keďže dobrý uzol nevie urobiť každý. Niektorí páni sú bez talentu, no majú to šťastie, že ich nežná polovička je zbehlá a kravatu uviaže bez najmenších problémov ľavou zadnou. Je však dobré, aby si každý muž bol v otázkach uzlov na kravate sebestačný, veď predsa on tiež nezapletá ženám vlasy.

Kravaty s patrične dobrým uzlom sú súčasťou prevažne každého formálne oblečeného fešáka. Môžu byť považované za akúsi vizitku a určite si nechcete skaziť dojem jedným zle uviazaným uzlom, no nie? Je jasné, že spôsobov na viazanie kravát je mnoho, no pre začiatočníka je bohato postačujúce zvládnutie minimálne jedného, no poriadne, nie len tak ledabolo.

Najjednoduchším typom uzlu je takzvaný Four in hand, ktorý po malom tréningu zvládnete aj so zavretými očami. Nie je to naozaj nič zložité, tak sa pusťte do skúšobného režimu. Kravatu si položíte okolo krku a ľavý, hrubý koniec, preložíte z vrchnej strany na druhú časť kravaty a otočíte okolo o tristošesťdesiat stupňov, čiže budete mať hrubý koniec kravaty na pravej strane.

Potom už len jednoducho popri krku prevlečiete hrubú stranu a prestrčíte ju cez obtočený otvor na tenkom konci. Tak si už len prispôsobíte obidva konce kravaty na vami požadovanú dĺžku a utiahnete si ju podľa potreby, no nezaťahujte si ju príliš silno, pretože rýchlo zistíte, že ste spravili chybu.

Tento jednoduchý uzol by mal mať teda v svojom repertoári každý muž. Ďalšie typy uzlov sú napríklad Windsor, Polovičný Windsor, Princ Albert alebo kravatošatka. Tieto uzly majú však navyše akúsi ozdobnú funkciu a návody s priloženými ilustračnými zábermi nájdete už aj na internete.