Pixmac000068960437Efektívne a správne pracovať s peniazmi a mesačnou výplatou je niekedy doslova umením. Obzvlášť pre tých z vás, ktorým na bankový účet nechodia dostatočne vysoké mzdy a musíte si dvakrát dobre premyslieť, na čo ich použijete. V takom prípade je o to ťažšie sa naučiť so svojimi financiami narábať tak, aby ste nemuseli na konci mesiaca tŕpnuť, či budete mať za čo jesť a zaplatiť nečakané výdavky. Ekonomická vzdelanosť na Slovensku nie je dostatočná a mnoho ľudí vie len ťažko vychádzať s tým, čo majú. Následkom čoho vznikajú zbytočné dlhy.

Už postupom času zrejme viete, aké nevyhnutné mesačné výdavky mávate, aké vysoké je nájomné, koľko faktúr vám príde a akú čiastku približne miniete na stravu. Podľa toho by ste si s každou prišlou mesačnou výplatou mali vedieť vypočítať, koľko budete musieť odložiť stranou, aby ste mali všetky potrebné náklady na život zabezpečené. Nestane sa vám, že by ste neskôr nemali z čoho určitú položku zaplatiť.

Zo zvyšnou čiastkou potom narábajte opatrne, pretože to môžu byť vaše úspory. Už záleží len na vás, či si ju budete odkladať napríklad na termínované účtu a mať ich takpovediac mimo dohľadu, alebo si ich necháte na účte a jednoducho ich neminiete. Možno si potrebujete jeden mesiac odsledovať a zistiť, kde vám utekajú. Skúste si preto aspoň na istý čas zaviesť „ekonomický denníček“ a zapisujte si tam všetky výdavky, ktoré počas mesiaca máte.

Možno zistíte, že by sa vám viac oplatilo používanie mestskej hromadnej dopravy, varenie pre viacerých doma či zmena telefónneho paušálu. Až keď na bločkoch a iných výdavkoch uvidíte, kde robíte chybu, môžete ju napraviť. Sledovanie ekonomických javov v rodine môže rozpočet zachrániť. Môžno budete musieť aj okresať svoje výdavky na nepotrebnejšie veci, no ak potrebujete s peniazmi vychádzať, na vedľajšie, druhotné výdavky ostáva čas len v prípade, že tie primárne už sú všetky na mesiac zabudnuté.

Foto: pixmac.sk, Wesley Nitsckie – flickr