Už o necelý mesiac príde ten stresujúci dátum v roku, kedy je takmer na všetkých vysokých školách na Slovensku posledný termín odoslania prihlášky na vysokoškolské štúdium. Posledný februárový deň by už mal mať skoro každý maturant, ktorý sa chystá pokračovať po strednej škole v štúdiu, vybratý svoj cieľový odbor, vyplnenú prihlášku a odoslanú obálku na dané štúdijné oddelenie. Vysoké školy akceptujú prihlášky podľa uvedeného dátumu na obálke, takže listy odoslané po termíne nebudú prijaté.
24akosatorobi
Najťažšie rozhodnutie v živote maturanta je zrejme práve to, či ísť študovať a ak áno, tak na aký vysokú školu a ktorý odbor si vybrať. Smutným faktom je to, že na Slovensku nie je problém na vysokú školu sa dostať, pretože školy otvárajú naozaj rôzne odbory s minimálnym uplatnením. Predtým, ako si vôbec vyberiete školu, zamerajte sa na to, čo chcete študovať. Čo by vás v živote napĺňalo, v čom ste dobrý, čo vás baví a zaujíma. Môže sa síce stať, že po pár týždňoch štúdia zistíte, že ste si vybrali nesprávne, no zamerajte sa na vaše silné stránky.

Porovnajte viacero faktorov

Po výbere odboru prichádza na rad výber konkrétnej školy. V prvom rade si určite skontrolujte, či je daný odbor na škole akreditovaný, a teda po jeho vyštudovaní dostanete platný diplom. Ďalej si pozrite hodnotenie škôl. Je množstvo rebríčkov, ktoré vám môžu byť pri výbere nápomocné. Najmä, ak si vyberáte aj zo zahraničných škôl. Pomôcť vám môžu aj skúsenosti vašich známych a ich názor. Ak si niekto už tou ktorou školou prešiel, bude vám vedieť poradiť, prípadne vás usmerniť pri výbere.

Pri výbere vysokej školy si zistite aj zvyčajný rozvrh. Tie sú dostupné na webových stránkach škôl. Budete tak vedieť, či vám ostane popri škole čas na prax, stáž či brigádnicku činnosť, čo je pre študentov pomerne dôležité. Pozrite si predmetovú ponuku škôl, zistite si dostupnosť internátu a až po porovnaní všetkých škôl, ktoré prichádzajú do úvahy, sa rozhodnite, na ktoré z nich sa vám oplatí podať si prihlášku.

Ilustračné foto: pixabay.com