V posteli trávime tretinu svojho života a našim spoločníkom na tejto ceste je aj vhodne zvolený matrac. Dobrý matrac by mal, čo najlepšie kopírovať vaše telo, aby si odpočinul každý sval či kĺb. Zároveň by mal byť príjemne tvrdý, aby sa vám dobre spalo. Každý matrac by mal obsahovať poťah, ktorý by sa dal vyprať, aby bol zbavený nečistôt, roztočov a mikroorganizmov.

Neexistuje presný návod ako správne vybrať matrac, pretože každý človek má svoje nároky, požiadavky či skúsenosti. I tak vyberajte s náležitou pozornosťou, pretože tento spoločník na oddych vám zostane viac než 10 rokov. Je dôležité si správne zvoliť matrac, preto dodržujte niekoľko podstatných zásad a nemôžete sa rozhodnúť zle.

Čo je to BMI?

Index telesnej hmotnosti (Body Mass Index) vám prepočíta hodnotu záťaže vášho tela na plochu matracu. Výsledná hodnota vám pomôže nájsť matrace, ktoré sú pre vás vhodné a vylúčiť nevhodné. Na matraci nájdete hodnoty BMI, pre ktoré je vyrobený.

Vzorec: BMI = hmotnosť v kg / (výška v m)²

Kategória Rozsah BMI – kg/m² Základné BMI Hmotnosť osoby vysokej 180 cm
Podvýživa ≤ 16,5 menej ako 0,6 menej ako 53,5 kg
Podváha 16,5 – 18,5 0,6 – 0,74 od 53,5 d 60 kg
Ideálna váha 18,5 – 25 0,74 – 1 od 60 do 81 kg
Nadváha 25 – 30 1 – 1,2 od 81 do 97 kg
Mierna obezita 30 – 35 1,2 – 1,4 od 97 do 113 kg
Stredná obezita 35 – 40 1,4 – 1,6 od 113 do 130 kg
Ťažká obezita > 40 nad 1,6 nad 130 kg

 

Nájdite si ten správny rozmer

Rozmer je pre kvalitu spánku tak isto veľmi dôležitý. Matrac by mal byť minimálne o 10 až 15 cm dlhší ako vaša výška, ale pre lepší komfort si môžete zvoliť väčšiu dĺžku či šírku matracu. Veľkosť matracu volíte aj podľa postele, aby sa do nej zmestil a nevytŕčal. Pružinové matrace je nutné uložiť tak, aby mali podporu bočníc postele. Aby ste sa vyhli deformácii matracu, uložte ho minimálne z 2/3 v ráme postele.

Jeden matrac alebo dva malé?

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Nuž, väčšinou je rozumnejšie zobrať dva malé matrace, ako jeden spoločný. Dôležité je si uvedomiť, že partner nemusí mať rovnakú hmotnosť či obľubu v rovnakej tvrdosti matrace. I tak väčšinou každý spí na svojej polovici postele. Viete si vybrať rôzne tvrdosti a tak si každý podľa seba vie zvoliť to svoje pohodlie a kvalitný spánok.

Dôležitou výhodou je aj lepšia manipulovateľnosť s matracmi pri ich otáčaní alebo praní (pri odzipsovateľných poťahoch). Poťah z veľkého matracu sa do pračky nevojde, preto je nutné ho prať práčovni alebo ručne. Ak je váš sen, mať polohovateľné rošty, musíte mať dva matrace. Nevýhodou dvoch matracov je predelenie v strede postele. Ale, ak si kúpite správny rozmer a napnete plachtu, nebudete medzeru vôbec cítiť.

Pružinový alebo nepružinový?

Druh matraca vyberáme podľa toho, na akú podložku je určený. Matrace bez pružín patria na lamelové rošty, pričom tvrdé nepružinové matrace sú vhodné hlavne na nepolohovateľné lamelové rošty.

Pružinové matrace patria na pevné podložky ako drevené latové rošty alebo na nepolohovateľné rošty.

premier bio ex-500x500

Tvrdosť matraca

Medzi hlavnými faktormi výberu je aj toto kritérium. Ovplyvňuje to aj naša hmotnosť, výška a návyky. Nuž, nový matrac by nemal mať výrazne inú tvrdosť ako ten starý. Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a podložkou, na ktorej je položený. Samozrejme latex a rôzne peny sú mäkšie ako dosky.  Pri výbere matracu berte do úvahy rošt, pretože aj ten ovplyvní celkový komfort. Napríklad lamelový rošt zníži tvrdosť matraca až o jeden stupeň.

Spinal wave_2014_SK_RGB-500x500

Druhy roštov

Komfortný spánok vám zaručí aj vhodné uloženie matraca podľa typu roštu. Nezabudnite, že jedno z dôležitých rozhodnutí je aj výber správneho podkladu pre váš matrac. Máte viacero možností. Jedným z kompromisov, je aj investovanie do kvalitnejšieho matracu a ušetrenie nákladov na rošty.

Lamelový rošt

Ak máte rošt z pružných lamiel, potrebujete niektorý z penových matracov. Nikdy neukladajte pružinové matrace na tieto rošty, pretože váš spánok nebude komfortný a navyše to neprospieva vašej chrbtici. Podľa uchytenia lamiel si môžete vybrať od lacnejších až po exkluzívne rošty. Ak chcete vyskúšať niečo nové, zvoľte rošt so zdvojenými lamelami, kde si viete často meniť tvrdosť.

double klasik maxi T8-500x500

Latový pevný rošt

Tento druh roštu sa skladá z pevných dosiek, ktoré sú buď vložené v ráme, alebo dokopy spojené textilnými šnúrkami. Je známe, že takýto rošt napruží, preto túto vlastnosť musí zaobstarať matrac, ktorý by nemal byť príliš tenký. Niektoré penové matrace môžu byť položené aj na pevnom podklade, pretože pena je dostatočne hrubá a zabezpečí dostačujúce pruženie.

masiv-500x500

Polohovateľný rošt

V dnešnej dobe máte naozaj mnoho možností na kvalitný odpočinok. Niektoré matrace a rošty je možné polohovať. Bude to najlepšia voľba, ak uvažujete, že ich kúpite pre starších ľudí, ktorí v posteli trávia viac času. Polohovať sa dajú elektricky, pomocou motorčekov alebo ručne. Prax hovorí, že ľudia si kupujú viac elektrické polohovateľné rošty, kvôli komfortnosti. Ak nechcete investovať do elektrického, rozmyslite si, či má pre vás polohovanie zmysel a, či vám nebude stačiť nepolohovateľný s kvalitnejším matracom. Ak už zvolíte polohovateľný rošt, musíte si zaobstarať aj polohovateľný matrac.

Doska

Niektoré postele nemajú rošt, ale iba dosku. Tu platí všetko ako pri latových pevných roštoch, ale, čo sa týka hygienických dôvodov, je tu jedno veľké mínus. V prieme človek vypotí počas noci približne 7 dcl tekutiny, ktorá prejde aj do samotného matracu. Preto matrace potrebujú dýchať, aby stihli vyschnúť a nedržala sa v nich vlhkosť. Voľte radšej vzdušné pružinové matrace, kde je viac vzduchu. Snažte sa matrac na doske otáčať aspoň raz za mesiac.

Dobre rady na záver:

  1. Navštívte špecializovaný obchod a vyskúšajte si matrac
  2. Radšej dva matrace ako jeden veľký
  3. Matrac by mal mať dĺžku o 10 až 15 cm viac ako vaša výška
  4. Matrac by mal mať prací poťah
  5. Vyberajte s rozumom, pretože vami zvolený matrac vám zostane minimálne 10 rokov