Chladiace zariadenia a chladiace vitríny sú síce statickými prístrojmi, no v skutočnosti spôsobujú najväčšiu spotrebu energie v prevádzke. Chladiaca vitrína je ideálnym pomocníkom do kaviarní, barov či reštaurácii. Ich hlavnou úlohou je úschova a chladenie nápojov či rôznych jedál, surovín a potravín. Prečítajte si niekoľko zaujímavých tipov ako si chladiacu vitrínu správne vybrať a ako sa o ňu vhodne starať.

Chladenie vzduchu vo vitríne prúdi rovnomerne, čím si potraviny v rôznych polohách udržujú stabilnú teplotu. Nápoje ako i jedlo si vyberiete vždy čerstvé a chutné bez ohľadu na to, či ich položíte do hodnej či dolnej časti zariadenia. V dnešnej dobe je na trhu mnoho vitrín, ktoré môžete farebne zakomponovať do dizajnu vašej prevádzky.

Skôr ako pristúpite ku kúpe produktu nezabudnite na tieto kroky:

  • Dobre si odmerajte dvere ako i priestor cez ktorý chladiace zariadenie má prejsť a kam ho umiestniť
  • Zmerajte teplotu miestnosti v ktorej bude chladiace zariadenie umiestnené
  • Zistite ideálnu teplotu produktov, ktoré budú v chladiacej vitríne
  • Ako by sa mali otvárať dvierka od zariadenia?
  • Aká farba zariadenia ladí s celkovým designom?
  • Aké doplnky/ poličky do chladiacej vitríny potrebujete?

Tak ako aj pri iných produktoch, dôležité je zistiť energetickú triedu produktu na základe energetického štítku. Chladiaca vitrína je v prevádzkách zapnutá častokrát non-stop. Je dôležité vybrať taký produkt, ktorý spotrebuje čo najmenej energie a je zároveň šetrný k prírode a životnému prostrediu.

Energetický štítok obsahuje informácie o spotrebe energie, vďaka čomu si viete vypočítať plánované náklady. Ďalšou informáciou je objem samotnej chladiacej skrine. Pred samotnou kúpou je preto vhodné zhodnotiť množstvo nápojov a jedál, ktoré tu plánujete skladovať.  

Je dôležité dbať na to, do akého prostredia chladiacu vitrínu umiestníte. Ak sa bude nachádzať v chladnejšom alebo teplejšom prostredí, spotreba bude mať zvyšujúcu sa tendenciu. Vitrínu by ste preto nemali namontovať v blízkosti radiátora, klimatizácie alebo pri vchode kde sa často mení teplota. Správnym umiestneným vitríny sa zvýši jej efektivita a životnosť. Rosenie vitríny je taktiež neželaným javom.

Ako sa o chladiacu vitrínu správne starať?

Na to, aby ste predĺžili životnosť chladiaceho zariadenia je nutná jeho častá kontrola a umývanie. To, že je čas na pravidelnú údržbu, vám napovie viacero faktorov. Prístroj začne byť hlučnejší a jedlo sa začne častejšie kaziť. Všetky tieto problémy je však možné jednoducho vyriešiť.

Najdôležitejšou súčiastkou je kondenzátor, ktorý odvádza teplo. Tu sa častokrát zachytávajú nečistoty z okolia či prach. Ak budete kondenzátor čistiť, chladiaci prístroj sa vám odvďačí bezproblémovým chodom a dlhou životnosťou.

Stačí, ak kondenzátor očistíte handričkou a nečistoty jednoducho povysávate. Efektívnym trikom je tiež prefúknuť kondenzátor stlačeným vzduchom, ktorý sa používa na čistenie počítačov a klávesníc. Raz za rok je tiež vhodná komplexná a odborná kontrola.

Chladiace vitríny sú skvelými pomocníkmi do každej prevádzky. Správnym výberom a starostlivosťou zabezpečíte dlhodobé a efektívne fungovanie.