Športovanie prekvitá medzi ľuďmi čoraz viac, čo je naozaj skvelá správa! Ľudia si teda uvedomujú, aké dôležité je pre ľudské telo sa hýbať, okysličovať ho a posilňovať. Správny spôsob cvičenia by však mal byť na prvom mieste a progres je jedným zo zásadných ukazovateľov. Pri zvyšujúcej sa záťaži pri cvičení či v prípade, že striedate rôzne typy cvičenia, sa môžete na druhý deň zobudiť s nepríjemnou svalovicou. Ako sa jej dá zbaviť?

Strečing

Predtým, ako vôbec svalovicu dostanete, by ste mali urobiť všetky opatrenia na to, aby ste sa jej vyvarovali. Najlepším spôsobom je kvalitný strečing pred a aj po cvičení. Ak však vaše telo nie je na fyzickú námahu pripravené, zrejme na druhý deň budete cítiť svalovú horúčku spôsobenú „potrhaním“ malých mikro vlákien, čo zapríčiňuje bolesť. Tá je najsilnejšia ešte aj 48 hodín od tréningu alebo inej namáhavej aktivity.

Masáž bolestivých miest

Zrejme najlepším vynálezom poslednej doby pre športovcov je foam roller. Je to tuhý valec, po ktorom sa na zemi prevaľujete a tým si rozmasírovavate bolestivé miesta. Pozor, aspoň zo začiatku nedajte na valec celú svoju váhu, môžete si spôsobiť modriny. Táto procedúra sa môže javiť ako veľmi bolestivá, no zároveň aj účinná. Aj napriek tomu, že máte svalovú horúčku, neprestávajte cvičiť, ale zvoľnite tempo. Práve ďalším cvičením sa dokážete svalovice rýchlejšie zbaviť. Skúste napríklad plávanie či nenáročnú trasu na bicykli.

Pravidelnosť cvičenia

Pri svalovici môžete v niektorých prípadoch dostať až teplotu, ktorá však nebude trvať viac ako jeden večer. Ak bude bolesť svalov naozaj nevydržateľná, siahnite po lieku proti bolesti. Aby ste sa v budúcnosti vyhli nepríjemnej svalovici, snažte sa cvičiť pravidelne a záťaž pridávajte s mierou a rozumne. Vaše telo neznesie extrémne zmeny a práve svalovicou vám dá najavo, že to bola pomerne veľká zmena, na akú nie je zvyknuté.

Foto: pixabay.com