Stres je nepríjemný pocit, ktorý spôsobuje ľuďom nervozitu, psychickú nepohodu, človek je roztržitý a častokrát i podráždený. Stres má celé spektrum príčin, ktoré ho spôsobujú a zapríčiňujú všetky jeho spomínané príznaky, no aj omnoho viac. Ľudia, trpiaci stresom môžu mať aj hlbšie dôsledky, ako sú tie viditeľné, môžu neovládateľne priberať a v konečnom dôsledku mať aj psychické problémy. Ako by ste sa mali zbaviť či dokonca vyhnúť stresu?

V dnešnej dobe je trefné položiť si otázku – kto z vás ešte nemal stres? Zrejme by sa prihlásilo len veľmi málo jedincov, ak vôbec. Stresu sa dá zbaviť, no chce to poriadne sebazaprenie, odhodlanie a vôľu. Rada je jednoduchá – relaxujte! Je zrejmé, že po celom dni v práci, kde na vás prísne tlačia šéfovia, nebudete mať pozitívne myslenie v poriadku a stres z plnenia plánov a časového harmonogramu je na svete. Práve preto je dôležité po náročnom dni plnom stresu aspoň na chvíľku úplne vypnúť a nemyslieť.

Možno stačí desať minút ležania pri pokojnej hudbe, podvečerná prechádzka po tichej ulici, večer s knihou v ruke alebo cvičenie, po ktorom sa vyplavujú hormóny šťastia. Nepodceňujte hrozby stresu a nájdite si vždy čas pre seba. Stres sa odbúrava aj takými nepatrnými a často neviditeľnými vecami ako sú príjemne voňajúce sviečky, horúci kúpeľ a v neposlednom rade, možno vsugerovane, aj čokoláda.

Pri strese je však dôležitý aj kvalitný a primerane dlhý spánok. Odporúča sa spať od šesť do osem hodín denne, mimo tento rozsah (aj keď je to viac), je človek unavený, nevrlý a náchylnejší na vonkajšie podnety, a teda aj stres. Ak sa chcete zbaviť alebo vyhnúť stresu, možno by ste mohli skúsiť meditácie. Nemusia to byť hneď profesionálne meditácie, stačí, keď si pustíte napríklad šum mora alebo lesa, sadnete si, zavriete oči a vyčistíte si myseľ!