Cestovanie po svete je skvelé, prináša vám do života mnoho nezabudnuteľných zážitkov, nových ľudí a radosti. Avšak, čo už je menej príjemné, sú zmeny časových pásem a prispôsobovanie sa rozdielom časov. Ak cestujete medzi dvomi časovými pásmami a rozdiely sú hodinové, nejde o nič náročné. Ak sa ale presúvate medzi veľkými vzdialenosťami a časový posun sa dostáva na päť a viac hodín, nie je ľahké organizmus dostať na nový čas. Máte určitý biorytmus, ktorý zo dňa na deň zmeníte.

8akosatorobi

Zrazu, keď máte chuť spať, je len krátko po obede a keď je čas spánku, len pozeráte do stropu a prehadzujete sa v posteli. Prehodiť si deň s nocou nie je jednoduché, pretože nemôžete prinútiť organizmus byť unavený alebo vykonávať určitú aktivitu, ak nemá energiu. V deň, keď sa budete presúvať medzi pásmami, sa skúste dostať do režimu cieľovej destinácie. Ak teda cestujete cez deň, no v cieli je noc, skúste si pospať.

Deň s nocou a noc s dňom

A naopak, ak máte noc, no cestujete do dňa, pokúste sa vydržať hore čo najdlhšie. Prvé dni budete unavený tak či tak, no je jednoduchšie vydržať jeden deň v bdelom stave viac hodín, ako ste zvyknutý, ako potom ďalší týždeň (a niekedy pokojne aj viac) trpieť posunom času. Ďalšou pomôckou je jedlo. V lietadle pri dlhých cez oceánskych letoch dostanete aj dve hlavné jedlá. Avšak, ich podávanie je nastavené podľa dĺžky letu.

Aj ich konzumáciu si skúste počas letu nastaviť na režim času tam, kam letíte. Rýchlejšie sa tak nastavíte na časy konzumovania jedál a nestane sa vám, že sa po príchode na miesto uprostred noci zobudíte na to, že ste hladný, pretože by už ste mali mať dávno čas raňajok. Snažte sa vyvarovať aj poobednému spánku a ak aj nie ste večer unavený, ľahnite si a aspoň oddychujte. Pár dní a novému času sa prispôsobíte. Ak máte energiu v čase, kedy je čas spánku, zacvičte si a v žiadnom prípade nepite kofeínové nápoje. Čím skôr, sa prinútite nastaviť na nový čas, tým skôr si aj telo naozaj zvykne.

Ilustračné foto: pixabay.com