Čistota pol života. To platí aj tu. Teda ak máte svoj koníček, veľmi dobre viete, že aj pri ňom potrebujete dodržiavať určité pravidlá. Poľovnícka sezóna je v plnom prúde, preto by ste nemali zabudnúť na dôkladné vyčistenie vašich pomocníkov, ktoré vám budú potom dlhodobo a dobre slúžiť.

Udržiavané je aj výkonné

Aj tie najdôležitejšie poľovnícke potreby a zbrane je nutné z času na čas vyčistiť. Poľovnícke potreby a zvlášť zbrane bývajú vystavené veľkým výkyvom teplôt a niekedy aj tlakom. Udržiavaná zbraň má dlhodobo dobrý výkon, je bezpečná a nestráca na hodnote.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri čistení poľovníckych zbraní to platí dvojnásobne, ale to samozrejme nadšencom a fanúšikom tohto koníčka zrejme hovoriť ani nemusíme. V zbrani sa nachádza popol a nečistoty, ktoré by nemali pri čistení vypadávať na ostatný mechanizmus.  Jeho funkčnosť je tak potom z časti aj ohrozená.

Dokonalá mechanika vďaka pravidelnej údržbe

Zbraň sa občas musí naolejovať, ako každý jeden stroj a mechanizmus, no po určitom čase je nutné tieto staré nánosy tekutej látky odstrániť. Tu vám najlepšie pomôže známy WD-40. Ak sa potom vyberiete s novým ďalekohľadom priamo do lesa na prieskum, vaša spokojnosť bude na mieste. Aj oň by ste sa mali príkladne starať a nosiť ho v špeciálnom puzdre. Je to dokonalá mechanika, ktorá sa však dokáže nesprávnym zaobchádzaním veľmi rýchlo poškodiť a znehodnotiť.

Samozrejme, že to neplatí len pri poľovníctve, od obľúbenej akvaristiky až po chovateľstvo si musíte byť vedomí svojich povinností, ktoré vám zjednodušia v tomto smere váš život. Koníčky si pestujeme najmä pre potešenie, no pokiaľ im nebudeme venovať dôkladnú pozornosť, radosť sa môže rýchlo zmeniť na niečo iné.

Foto: pixabay.com