Jasne, stručne, krátko a jednoducho – zmeňte svoj jedálniček a pridajte pravidelný pohyb. Obohratá páska, ktorá, samozrejme, funguje, no len vo väčšine prípadoch. Všetky zaručene fungujúce rady majú aj svoje výnimky, veď práve tie potvrdzujú pravidlá a činia ich všeobecne platnými. Pri chudnutí by však mali ísť všetky pravidlá bokom a mali by ste sa pozerať na seba ako na individualitu, ktorá si musí svoj spôsob chudnutia prispôsobiť tak, aby bol efektívny a zabral!

Zapamätajte si, hladovanie nie je žiadnym synonymickým, ani nijakým iným ekvivalentom k slovu chudnutie! Spravte si harmonogram na svoj každodenný bežný rituál, ktorý sa však snažte dodržiavať najlepšie ako viete. Mali by ste si vyhľadať na internete alebo zistiť od známych možnosti cvičenia vo vašom okolí. Ak nemáte dostatok odvahy na to, aby ste sa vybrali cvičiť sami, požiadajte o asistenčnú spoločnosť kamarátov, známych, súrodencov či partnera.

Nechoďte však cvičiť typ cvičenia alebo na miesto, kde vám to bude nepríjemné a nebudete sa cítiť v úplnej pohode. V takom prípade bude cvičenie na plnej čiare neefektívne a po skončení nepríjemného času potenia, sa vám bez akýchkoľvek pochýb nevyplavia žiadne hormóny šťastia. Práve naopak, budete len nervózny a jediné, čo po príchode domov spravíte, bude otvorenie chladničky a naplnenie si taniera, ktorý akoby sa ani nechumelilo, zjete bez najmenších výčitiek svedomia. Ak chcete začať efektívne chudnúť, rozhodnite sa na pár dní pre očistnú diétu. Detoxikačná diéta vám pomôže zbaviť sa škodlivín v tele a bude dobrým štartom k zhadzovaniu kíl.

Len to, čo vás baví!

Zbaľte si do tašky pohodlné tenisky, termo tričko, ktoré bude sať pot, kraťasy alebo trojštvrťové tepláky, dámy k tomu športovú podprsenku a vyrazte na miesta, kde to máte radi. Obľúbená posilňovňa, plaváreň, hala na futbal, bedminton, či telocvičňa aerobiku alebo tanca. Máte na výber, tak sa rozhodnite a minimálne trikrát za týždeň sa choďte odreagovať a vypotiť. Druhy cvičení môžete striedať, aby ste sa nedostali do stereotypu a elán z pohybu z vás nevyprchal.

Najlepšie sa vám bude chudnúť, ak budete mať pri sebe oporu. Niekoho, kto vás bude buď podporovať, alebo bude chudnúť s vami. V dvojici sa vždy všetko robí ľahšie. Avšak, okrem pohybu sa zamerajte teda aj na zmenu v stravovaní. Nemusíte čítať knihy o zdravej strave či zaručených diétach, aby ste si vedeli nastaviť svoj jedálniček tak, aby fungoval a pomohol vám dosiahnuť želané úspechy.

Vždy, ale naozaj vždy sa ráno naraňajkujte. Bez výnimky! Stačí drobnosť ako nízkotučný jogurt s pár piškótami, celozrnné cereálie s nekalorickým mliekom alebo ovocná miska poliata bielym jogurtom. Radšej si privstaňte a prichystajte si v pokoji raňajky a vychutnajte si ich pri stole, ako by sme ich mali do seba nahádzať po ceste do práce či školy. Ráno si nájdite čas aj na chutnú kávu. Pozor však, nie na lačno! Káva naštartuje metabolizmus, čo je pri procese chudnutia viac než dôležité.

Ak chcete mať naozaj chutnú kávu, dobrým riešením sú kávovary. Odporúčame napríklad kvalitné kávovary Jura, kde pitie kofeínového nápoja je potešením dňa. Jedna káva denne ráno je však postačujúca! Nezabúdajte jesť pravidelne päťkrát denne s maximálne trojhodinovými odstupmi. Vylúčte nezdravé sladkosti, odoprite si mliečnu čokoládu i vyprážané jedlá a ručička na váhe pôjde smerom doľava, a stále doľava.