PísanieUchádzate sa o pracovnú ponuku, no viete, že v tom nie ste sami? V rade dlhom ako makovník stojí pred vami aj za vaším chrbtom niekoľko desiatok, ba až stoviek absolventov vysokých škôl, rôznych rekvalifikačných kurzov a ostatných majstrov na rétoriku a argumentáciu.

Nebuďte bábovka, pozbierajte všetky svoje schopnosti, zručnosti, ale aj referencie a vyrazte dych vášmu budúcemu šéfovi ešte predtým, ako vás uvíta na osobnom pohovore! K tomu ale potrebujete pútavý motivačný list. Nech sa páči, píše sa presne takto!

Aj keď motivačný list má istú predpísanú štruktúru, slová musíte vkladať do takých viet, ktoré vzbudia nadpriemerný záujem. Záujem o Vašu osobnosť, o Vaše skúsenosti a o Vašu nenahraditeľnosť.

Predovšetkým sa netreba nechať nahovoriť na tie staromódne odporúčania, aby ste o sebe vysypali všetko ako z rukáva na jednom biednom formáte A4. Taktiež sa nevyžaduje, aby ste motivačným listom dojali vášho potenciálneho šéfa k slzám, no rozhodne musí byť výzvou. Výzvou na to, aby pozvánka na osobný pohovor bola zaslaná práve na vašu adresu.

Prvý dojem je nesmierne dôležitý, a preto po napísaní záhlavia s vašimi osobnými a kontaktnými údajmi, nezabúdajte na zdvorilé oslovenie. Veď predsa nie sme teliatka, ale slušne vychované bytosti, ktoré neignorujú Vážené meno spoločnosti. V jadre motivačného listu, teda v časti, kde vysvetľujete, prečo ste po zverejnení pracovnej ponuky reagovali práve na danú pozíciu, nekonštatujte, ale argumentujte!

A práve táto najdôležitejšia časť motivačného listu je aj najviac podcenená, teda záujemcovia o dané pracovné miesto si často zamieňajú životopis s motivačným listom. V životopise sa fakty predkladajú, v motivačnom liste sa z nich tvorí nie vyumelkovaný, no zato ani nie strojený, ale postačí pôsobivý, prirodzený rukopis uchádzača o pracovné miesto.

Odporúča sa, aby ste pri radení informácií o svojich znalostiach, vedomostiach a nadobudnutých skúsenostiach vychádzali najmä z téz, ktoré boli uvedené v pracovnej ponuke pod časťou „požiadavky na zamestnanca“. Upriamte pozornosť nielen na svoje dosiahnuté vzdelanie a vašu doterajšiu pôsobnosť, ale predovšetkým na to, čím môžete danú spoločnosť obohatiť a prispieť k jej nedosiahnuteľnosti na trhu.

Vyzdvihnite svoju účasť na vzdelávacích či rekvalifikačných kurzoch, zaujmite spoluprácou pri realizácii rôznych plánov a projektov. Spomeňte, čo sa v doterajších zamestnaniach na vašej osobnosti nedocenilo, respektíve, ktoré snahy boli podcenené a práve nimi ste mohli spoločnostiam dopomôcť k vzostupu. Práve tieto „skryté iniciatívy“ sa môžu stať pre vášho potenciálneho zamestnávateľa výzvou na osobný pohovor. Ak sa uchádzate o pracovnú pozíciu, s ktorou doteraz nemáte žiadne skúsenosti, všetko spoľahnutie vložte do svojej osobnosti.

Pútajte pozornosť svojím charakterom, flexibilitou, kolektívnosťou, ale aj zodpovednosťou a komunikačnou zručnosťou. Chuťou napredovať a učiť sa novým veciam. V závere nezabudnite na zdvorilé vyjadrenie záujmu o osobný pohovor, uveďte stručný zoznam priložených dokumentov a už len čakajte na svoj nový pracovný kútik.

Foto: pixmac.sk, fromdarkheaven – flickr