Rozmýšľali ste niekedy, či sa rozhodujeme rozumne alebo iracionálne? Je jedno, či pri nakupovaní, životných rozhodnutiach alebo pri čomkoľvek ostatnom. Myslíte si, že sú naše rozhodnutia čisto logické? Omyl. Väčšinou sa rozhodujeme na základe iných faktorov – emócie, zvyky, predsudky či marketingové triky. Väčšina našich rozhodnutí teda nie je racionálnych, práve naopak – sú to rozhodnutia iracionálne. Chcete zistiť, prečo to tak je?

obchod

Kto sa tým zaoberá?

Kto hľadá odpovede na tieto otázky? Je to ekonómia? Je to psychológia? Z každého trošku, je to spoločenská veda s názvom behaviorálna ekonómia, ktorá hľadá odpovede na otázky, čo nás ovplyvňuje pri rozhodovaní. Je to zmes psychológie a ekonómie, ide o pomerne nový vedný odbor, ktorý vznikol kvôli tomu, lebo ekonómia predpokladá, že sa ľudia pri rozhodovaní správajú racionálne a to je chyba. Preto, keď nastanú nejaké nečakané výkyvy, ktoré ekonómovia nepredpokladali, zhodia to na neviditeľnú ruku trhu. A pritom to mohla byť iba emotívna reklama na práci prášok, ktorá spôsobila turbulencie na trhu.

Ten najlepší z najlepších

Zaujímajú vás odpovede, prečo sa správame tak, ako sa správame? Získajte ich od toho najlepšieho z najlepších. Kto to je? Je to Dan Ariely, profesor na najlepšie hodnotenej vysokej škole sveta – Massachusetts Institute of Technology, ktorý hravou a pútavou formou odpovedá na tieto základné otázky. Žiadne definície, žiadne komplikované vety, iba názorné príklady a veľmi dobre čitateľný text. Prečítajte si knihu „Jak drahé je zdarma?“ a zistite, prečo sa nielen ľudia okolo vás, ale aj vy sami rozhodujete takto.

Nekupujte zbytočnosti

Táto kniha vám dá nielen odpovede na otázky, ale tiež získate návod, ako sa ochrániť pred sebou samým, aby ste zakaždým nekúpili nejakú nepotrebnú hlúposť. Každý to niekedy urobil, marketingové triky sú mocné. V každej domácnosti je nejaký výrobok, ktorý bol kúpený len z čistého rozmaru. Bráňte sa voči tomu.

Foto: pixmac.sk, reedwade – flickr