Jednotlivé domény môžeme zjednodušene považovať za akési virtuálne pozemky nachádzajúce sa na internete. Jednoducho, ak si chcete postaviť webovú stránku, potrebujete doménu rovnako ako v prípade stavby domu pozemok. Základom úspešného webu je správna adresa, správny názov, ktorý priláka množstvo návštevníkov a potenciálnych zákazníkov.

Nie vždy však doména, ktorú potrebujete a chcete, je voľná. Vďaka dopytu po istých doménach sa zrodil predaj domén a obchodovanie s nimi sa stalo zaujímavým biznisom. Na predaj domén sa môže odhodlať v podstate ktokoľvek, no musí sa v problematike dosť zorientovať. Investíciou do nesprávnych domén totiž môže aj dosť prerobiť.

O čo ide?

Ako funguje takýto doménový biznis? Domény sa kupujú na isté obdobie s tým, že po nejakom čase na nej môžete zarábať ako na prenájme. S doménami však môžete podnikať aj tak, že si ich kúpite len na krátko a hneď ich so ziskom aj predáte.

Kvalita nad kvantitu

Aj pri predaji domén platí, že treba uprednostniť kvalitu nad kvantitou. Registrácia novej domény nie je v skutočnosti finančne náročnou záležitosťou. Nakúpiť však bez rozmyslu pár stoviek domén sa nemusí vždy oplatiť. Dobré domény totiž stoja o niečo viac. Navyše, nekvalitné domény nielenže nepredáte, ale ani na nich nezarobíte. Úplne odlišne to funguje, ak máte pár kvalitných domén, za ktoré ste zaplatili rovnako ako za oveľa väčšie množstvo nekvalitných domén. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je dnes oveľa náročnejšie nájsť dobrú doménu na predaj, no určite to nie je nemožné.

Dôležité je, aby bola doména kvalitná, prípadne mala vysoký PageRank či návštevnosť. Aj takéto domény sú dobrou investíciou. Úplne novú doménu, ktorá je fakt dobrá, už dnes nájdete len s väčšími problémami. Keď však doména nemusí obsahovať kľúčové slovo a bude len na budovanie značky, nemusí to byť také náročné. Najdôležitejšie je dokázať odhadnúť, či daná doména má šancu na predaj.

Foto: Bigstockphoto