BehanieBehanie je aktivitou a činnosťou, ktorý patrí k najprirodzenejším pohybom človeka. Rozhodnúť sa začať behávať môže mať hneď niekoľko príčin, no tou najčastejšou, najmä u žien, je redukcia váhy, u mužov, nabrať kondíciu a udržiavať telo aj ducha fit. Beh je síce dostupný každému takmer bez ohľadu na vek, no je potrebné vedieť, ako efektívne a správne behať, aby ste sa vyhli možným nepríjemným zraneniam. Behom tak spoznáte zdravý životný štýl a poväčšine si aj zároveň upravíte stravu, keďže vám vôľa nedovolí zjesť niečo super kalorické, ak ste boli behať a urobili niečo pre seba.

V prvom rade, ešte predtým, ako prvýkrát vybehnete, si zaobstarajte kvalitné bežecké topánky. V tomto prípade sa naozaj oplatí investovať, nielen preto, že vám drahšie topánky vydržia dlhšie ako jednu sezónu, ale aj z toho dôvodu, že budú chrániť vaše kĺby. Ak behávate v nesprávnych topánkach a prejdete na bežeckú obuv, sami pocítite ten rozdiel. Nechcete sa predsa zraniť len preto, že ste chceli ušetriť pár eur, no nie?

Aby ste behali efektívne, nemali by ste sa presiľovať. Jeden deň by ste síce ako začiatočník mohli odbehnúť vysokou rýchlosťou aj desať kilometrov, no odrovnali by ste sa na niekoľko ďalších dní. Začnite opatrne, ľahšie a postupne zvyšujte či už minutáž, kilometre alebo rýchlosť. Dôležitý je aj správny výber povrchu. Dobrou voľbou sú bežecké dráhy, prijateľnou mäkšie povrchy a tou menej lepšou už betón, ktorý je však často jedinou možnosťou. Pri betóne je teda viac ako nevyhnutné behať v kvalitných topánkach.

Naučte sa aj správne dýchať, pretože staré známe pichanie v boku pramení práve z nesprávneho dýchania a vy tak v mnohých prípadoch budete musieť zastavovať alebo úplne prestať behať. Nádych nosom a vydychujte ústami, pravidelne. Sledujte si aj tempo, pretože ak sa rýchlo zadýchate, nevydržíte behať dlho. Nezabúdajte aj na precízny strečing, aby ste sa na druhý deň dokázali postaviť z postele a vybehnúť znova.

Foto: pixmac.sk, Davide Vosti – flickr