Súčasný trh s pôžičkami je plný neserióznych poskytovateľov. Na záujemcov sa snažia zapôsobiť reklamou a inzerciou. Tá sľubuje rýchle odsúhlasenie a ešte rýchlejšie doručenie peňazí. „Sladké reči“ však často fungujú iba ako návnada.

V článku uvedieme 8 všeobecne platných rád, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa podvodu a získať serióznu pôžičku s prehľadnými podmienkami.

Väčšina poskytovateľov je pod dozorom

NBSBankové a nebankové subjekty podliehajú dozoru NBS (Národná banka Slovenska), avšak nie všetky.

S bankami v tomto smere problém nebýva a od nebankoviek sa zápis očakáva. Iba vtedy má NBS prehľad o ich postupoch a aktivitách.

Nie všetky nebankovky sú členom NBS, a najmä nové, neoverené spoločnosti v evidencii chýbajú. Informácie o pôžičkách sú netransparentné. Zoznam spoľahlivých nebankových spoločností, ktoré poskytujú pôžičky a podliehajú dozoru NBS nájdete na stránke www.pozicka.sr.

RADA č. 1: Overte si, či je Vami oslovený poskytovateľ pôžičky zapísaný v NBS.

Pozor na súkromné osoby

Ďalšou rizikovou skupinou sú pôžičky od súkromných osôb. Tí často požičiavajú načierno bez dokladu a ich činnosť nie je evidovaná v obchodnom registri a ostatných zoznamoch.

Svoje pôžičky najčastejšie ponúkajú formou inzercie v novinách a na internete. Veľmi radi požičiavajú na tzv. zmenky. Tie sú veľmi rizikové a nejedna neuvážená pôžička skončila stratou bývania.

RADA č. 2: Vždy si overte, či je poskytovateľ zapísaný v obchodnom registri a predmetom podnikania je poskytovanie úverov.

Zároveň overte, či nie je takýto súkromník evidovaný v zoznamoch dlžníkov. Pokiaľ by dlhoval na odvodoch alebo poistení, zabudnite na neho.

Žiadne peniaze vopred

Podvodníci peniaze nezvyknú požičať. Chcú iba zarobiť na podvode a stiahnuť sa. To znamená, že pokiaľ preukážete záujem o peniaze, budú od Vás žiadať poplatok vopred.

Najčastejšie je to poplatok za odsúhlasenie, poskytnutie alebo vybavenie pôžičky. Ďalší podvodník sľubuje, že za poplatok dokáže sprostredkovať kontakt na poskytovateľa.

Neverili by ste, ale na Slovensku je množstvo zúfalých ľudí, ktorí sú s vidinou peňazí ochotní takéto poplatky zaplatiť.

RADA č. 3: Nikdy neplaťte žiadne peniaze vopred aj keby sa Vám zdalo, že pôžičku skutočne dostanete.

Skutoční poskytovatelia taktiež účtujú poplatky, avšak každý z nich sa premietne do dlžnej čiastky. Poplatky tak uhradíte vo forme splátok a nikdy nie ešte pred odsúhlasením pôžičky a uzatvorením zmluvy.

Úžera je podvod a trestný čin

O úžere sa toho narozprávalo veľa a stále je horúcim problémom. Neraz sa jej dopúšťajú aj známi poskytovatelia. V lete tohto roku vstúpil do platnosti nový zákon o celkovej odplate za pôžičku (úrok + poplatky).

Tzv. úrokový strop limituje maximálnu možnú odplatu za pôžičku. Ak poskytovateľ tento strop presiahne, jedná sa o úžeru a zmluva sa tak stáva neplatnou.

RADA č. 4: Porovnajte si celkovú odplatu ponúkanej pôžičky s aktuálnym priemerom (údaje nájdete na internete).

Ak je odplata vyššia, jedná sa o úžeru a tým pádom o podvod. Poskytovateľa takejto pôžičky odporúčame nahlásiť obchodnej inšpekcii.

Pozor na podozrivo výhodné pôžičky

Množstvo poskytovateľov znamená nastavený trend vo výške úrokov.

Ak sa úroky pohybujú niekde od 6 do 12 % ročne, ponuka 3 % pôsobí nanajvýš podozrivo.

Konkurenčný boj neobchádza ani poskytovateľov pôžičiek, čoho následkom sú podobné parametre úverov.

RADA č. 5: Spravte si približný prehľad o konkurenčných ponukách. Príliš výhodným ponukám s nenáročnými podmienkami venujte zvýšenú opatrnosť.

Neverte ponukám z prekladačov

S týmito ponukami sa stretnete v nevyžiadaných mailoch a inzercii. Rozpoznáte ich jednoducho. Je z nich zjavné, že ich písal niekto zo zahraničia a pôvodný text preložil cez prekladač (napr. cez Google Translator).

Vety tým pádom nemajú úplne jasný zmysel, je v nich množstvo chýb a podvodník žiada osobné údaje (číslo OP, číslo účtu, rodné číslo atď.).

podvod pôžičky

Uznávame, že najmä pre Slovákov z juhu alebo východu Slovenska nemusí byť vždy najjednoduchšie rozpoznať, či je text písaný správne. V prípade pochybností sa skúste poradiť so známymi.

RADA č. 6: Ignorujte cudzincami vytvorené ponuky. Nikto zo zahraničia neprišiel na Slovensko ponúkať pôžičky.

Overte skutočnú existenciu poskytovateľa

Neseriózny poskytovateľ neuvádza informácie o sebe ani o firme. Síce môže mať krásne stránky s lákavou reklamou, no pokiaľ v rubrike „o nás“ alebo „kontakt“ nemá uvedené presné sídlo a kontaktné údaje, zatajuje sa a tým pádom je nedôveryhodný.

RADA č. 7: Ak neviete kto je poskytovateľom pôžičky, kde sídli a ako sa s ním skontaktujete, na jeho ponuku nereagujte, nech je akokoľvek lákavá.

Majme sa na pozore!

Obeťou podvodu s pôžičkami sa môže stať ktokoľvek. Existujú ale skupiny, na ktoré podvodníci „útočia“ viac. Sú to hlavne:

Nezamestnaní, ktorí zúfalo potrebujú peniaze – Na túto skupinu podvodník mieri najčastejšie. Nezamestnaní živitelia rodín často nevidia iné východisko. Podpíšu nevýhodnú zmluvu, prípadne s vidinou peňazí minú tie posledné za tip na pôžičku.

Sú ochotní prijať aj menej výhodné podmienky a zúfalosť ich robí „slepými“. V bezradnosti prijmú všetko.

Starší ľudia a dôchodcovia – Starý človek, ktorý celý život poctivo pracoval nepredpokladá, že by ho na staré kolená mohol chcieť niekto okradnúť. Realita je bohužiaľ nemilosrdná aj k dôchodcom. Podvodníci im ponúkajú falošné zmluvy, zatajujú podmienky a často pýtajú peniaze vopred. Dôverčivý dôchodca sa tak dostáva na druhú priečku v prípadoch oklamania.

pôžička pre dôchodcov

Mladí ľudia – Po 18 roku života sa mladí snažia vyrovnať dospelým a neraz neuvážene žiadajú o pôžičku, pretože na ňu jednoducho majú nárok.

Čo si však uvedomujú málo alebo vôbec je povinnosť splácania. Školstvo sa navyše venuje finančnej gramotnosti iba okrajovo, čo znamená, že mladí nemajú dostatočné povedomie o fungovaní pôžičiek. Práve z tejto nevedomosti podvodníci ťažia.

Ľudia so slabým alebo žiadnym vzdelaním/slabšie sociálne vrstvy – Podvodníci neobchádzajú ani sociálne slabšie vrstvy bez dostatočného vzdelania a prehľadu vo finančnej sfére. Takýmto ľuďom šikovný podvodník nanúti priam čokoľvek, kvôli čomu často „úradujú“ práve v regiónoch s nízkym vzdelaním a vysokou nezamestnanosťou.

Záver

Veríme, že pokiaľ niekedy budete nútení žiadať o pôžičku, nestanete sa obeťou podvodu.

Na záver uvedieme ešte jednu radu, ktorá je zo všetkých najzásadnejšia.

RADA č. 8: Požičiavajte si iba v nevyhnutných prípadoch.

Vždy sa snažte kupovať iba to, čo si môžete dovoliť. Ak Vás čaká väčší výdaj, snažte sa na neho postupne našetriť. Ak dôjde k akútnemu nedostatku peňazí, skúste osloviť najskôr rodinu a priateľov, ktorí by Vám mohli požičať bezúročne.

Ak ste vyčerpali všetky možnosti, spýtajte sa najskôr vo svojej banke, prípadne v známej a overenej nebankovke.

Hlavne vždy používajte zdravý sedliacky rozum a pri rozhodovaní zachovajte chladnú hlavu.